kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

Yii “php.exe is not recognized” hatası ve çözümü

Eğer sizde benim gibi Yii Framework’u yeni yeni kullanmaya başladıysanız ara ara hatalarla karşılaşmanız gayet doğal. Yii’de uygulamalar konsol üzerinden oluşturuluyor. Ben Php’yi Windows üzerinde çalıştırmak için Wampserver kullanıyorum. Yii ile uygulama oluşturmak için kullandığımız yiic webapp uygulamaadi komutunun çalışabilmesi için de Php’nin windows path(yol)’a eklenmiş olması gerekiyor. Wampserver bunu yapmadığı için elle yapmamız gerekiyor.

Php’nin Path’a eklenip eklenmediğini anlamamızın en basit yolu yii klasörümüzün içerisindeki framework klasörüne konsoldan erişerek uygulama oluşturmaya çalışmak olacaktır. Uygulama oluşturmak için yukarıda da dediğim gibi yiic webapp uygulamaadi komutunu kullanıyoruz. Eğer komutu uygulamak istediğinizde aşağıdaki ekrandaki php.exe is not recognized ile başlayan hatayı alıyorsanız sizin de Php’niz Windows Path’a eklenmemiş demektir.

Php’yi Windows Path’a nasıl ekleyebileceğinize Windows’ta Wampserver PHP’yi Path(Yol)’a Ekleme başlıklı yazımda değindim. O yazımda bahsettiğim adımları takip ederek Php’yi kolayca Path’a ekleyebilirsiniz.

1 Comment

  1. taştan

    merhaba hocam bana wamp server konusunda yardımcı olabilme sansınız var mı acaba yii de var bunun içerisinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir