Ben de artık kendi evime çıkmaya karar verdim ve ilk adımı da nihayet attım. Kendime tatlı mı tatlı, kutu gibi bir ev tuttum sonunda. Buna karar vermek ve aileme açıklamak pek kolay olmadı aslında, hatta baya bir karşı çıktılar ancak benim kesin kararlı olduğumu görünce mecburen kabul etmek zorunda kaldılar. Yalnız bir şartla; hiç bir şeye yardım etmeyeceklermiş. Sanırım benim zorlanıp, işin başından vazgeçmemi planlıyorlar ancak ben ne olursa olsun vazgeçmeyeceğim. Ancak itiraf etmeliyim ki işin içine girince her şeyin dışarıdan göründüğü gibi tozpembe olmadığını da anlamış oldum. Sadece evi tutmakla hiç bir şey bitmiyormuş meğer. Mobilya alışverişleri, boyası – badanası, perdeler için defalarca alınan ölçüler… Saymakla bitmeyecek kadar çok ayrıntı.

Tabii ki içlerinde en temel ve gerekli olan faturaları üzerime alma kısmıydı. Bu işlerle uğraşmak, bir bakıma yeni evim ve yeni hayatımla ilgili bütün sorumlulukları da üzerime aldığımı hissettirdi bana. Çünkü o kadar fazla koşturdum, o kadar çok evrak hazırladım ve o kadar çok yoruldum ki. Her kurum farklı bir evrak hazırlamamı istedi neredeyse. Bazılarına defalarca gittim geldim. Su, doğal gaz, internet ve en önemlisi de elektrik. Her biri ayrı ayrı olmazsa olmaz ihtiyaçlar. Bu yüzden de el mahkûm her birine sesimi çıkaramadan koşturmak zorunda kaldım. Aslında, açık konuşmak gerekirse içlerinden bir tek elektrik aboneliği konusunda zorlanmadım. Enerjisa’nın hazırladığı internet sitesinde, online abonelik işlemleri konusunda izlemem gereken yollar o kadar güzel detaylandırılmıştı ki benim gibi ne yapacağını bilmeyenlere kesinlikle yardımı olacağını düşünerek şiddetle tavsiye edebilirim.

Yeni abonelik alacaklar için gereken belgeleri tek tek sıralamışlar. En çok da bu işime yaradı diyebilirim. Üstelik web sitelerinden ya da çağrı merkezlerinden randevu alındığını da gördüğümde hemen randevu talebinde bulundum ve saatlerce sıra beklememe de gerek kalmadı. Randevu saatimden 10-15 dakika önce giderek sıra fişi aldım ve elektrik aboneliği işlemini, diğerlerine nazaran kolaylıkla halletmiş oldum. Gerekli her şeyi de yanıma aldığımdan, defalarca gidip gelmek zorunda da kalmadım. Hatta tahminimden daha az vakit harcadığım için artan zamanımı bir yorgunluk kahvesi içerek değerlendirebildim. Bence ben bunu fazlasıyla hak etmiştim.