Uptime Robot

Uptime Robot İle Siteniz Kapandığında Haberiniz Olsun

Sitelerimizin açık kalması bizim için önemlidir. Sunucu kaynaklı arızalardan çoğunlukla sitemizi ziyaret edene kadar haberimiz olmaz. Zaman zaman da dışarıda işlerimiz olduğunda sitelerimizi kontrol etmeye fırsat bulamayız. İşte bu gibi durumlarda Uptime Robot yardımımıza yetişiyor. Minimum 5 maksimum 120 dakika aralıklarla sizin belirlediğiniz yöntemle sitenize ulaşmayı deneyerek bunu raporluyor. Sitenizin kapalı olması durumunda da size belirlediğiniz yolla haber veriyor.

Uptime Robot‘a üye olduğunuzu varsayarak sitenizi nasıl sisteme ekleyebileceğinizi anlatmaya başlıyorum. İlk olarak sol taraftaki Add New Monitor butonuna tıklıyorsunuz ve karşınıza aşağıdaki sayfa geliyor.

Uptime Robot Site Ekleme

Yukarıdaki ekranda Monitor Type ayarından sitenize nasıl bir istekle bulunulacağını belirliyorsunuz. Sonrasında bir isim vererek adresini giriyorsunuz. Son olarak da kontrol aralığını seçerek işlemi tamamlıyorsunuz. Eğer sitenizin durumunda bir değişme olursa haberdar olmak için sağ tarafta yer alan Alert Contacts To Notify kısmından size bu durumu nasıl bildirebileceklerini belirleyebiliyorsunuz. Şimdilik Türkiye için e-posta en mantıklısı gibi duruyor. SMS zaten henüz ülkemizde desteklenmiyor. Diğer yöntemler de biraz sizin becerinize kalmış durumda.

Unutmadan söyleyeyim tek bir hesap ile 50 farklı url izlemenize izin veriliyor. Sisteme ilk girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekranda eklediğiniz tüm adreslere ait genel bir özet görüyorsunuz.

Uptime Robot Giriş

Aşağıdaki resimde de eklediğiniz site adresine tıkladığınızda açılan detay sayfasını görebilirsiniz.

Uptime Robot Detay

Yukarıdaki görüntüden de anlayacağınız üzere sitenizin son 24 saatteki durumunu grafik olarak da görebiliyorsunuz. Yukarıdaki grafikte yer alan kırmızı kısımda blogumun sunucusunu değiştiriyordum. Sizde benim gibi paylaşımlı hostingden vps’e ucuz bir şekilde geçmeyi düşünürseniz Ucuz Vps Arayanlar İçin DigitalOcean başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

5 thoughts on “Uptime Robot İle Siteniz Kapandığında Haberiniz Olsun

  1. Bizim belirlediğimiz yolla bize bilgi vermesi mantıklı. Kullanılabilir bir uygulama denemekte fayda olacağını düşünüyorum.

  2. Ben uzun zamandır kullanıyorum nerdeyse makine ile yarışcaklar 🙂 ama faydası var anlık kesintileri takip edebiliyosun makinecin hayatta vay efendim kesinti yoktu hattın gitti sende net yoktur yan yattı çamura battı diyemiyor

    1. Hizmet için bir platform sınırı söz konusu değil. Herhangi bir platformdaki sunucunuzu ip adresine göre belli aralıklarla kontrol ettirebilirsiniz.

  3. Güzel bir hizmet ama Allah’a şükür hosting şirketimin pek kesinti yaptığını görmedim o yüzden kullanmak mantıklı gelmiyor şimdilik.. Bilgilendirme için teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir