kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

Samsung Galaxy S3 Eller Serbest Modu Açma/Kapatma

Aslında yeni nesil tüm Android telefonlarda bulunan bir özellik Eller Serbest Modu. Bilinen diğer adı ise Sürüş Modu. Sürüş Modu Ne İşe Yarar? diye soran arkadaşlarımız olabilir. Kısaca açıklamak gerekirse telefonunuza gelen mesaj ve aramaları telefonunuzun ekranına bakmadan sesli bildirim olarak almanızı sağlıyor.

Eller Serbest Modu’nu yani Sürüş Modu’nu açıp kapatabilmeniz için birkaç farklı yol mevcut. Ben Samsung Galaxy S3 telefonumdan ekran görüntüleri ile anlatacağım için başlığa Samsung Galaxy S3 yazdım. Android yüklü diğer akıllı telefonlarda da benzer menüler üzerinden işlemi gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorum.

Galaxy S3 Sürüş Modunu Açma ve Kapatma

Aslında sürüş modunu Galaxy S3 telefonunuzdan açmanız için en basit yol üstteki bildirim çubuğunda üst sağdaki simgeye dokunuyoruz ve aşağıdaki ekran karşımıza geliyor. Gelen ekrandan Eller srbst modu seçeneğine tıklayarak modu aktif ya da pasif yapabilirsiniz.

Galaxy S3 Sürüş Modu Açma Kapama

Ama eğer daha detaylı seçeneklere ulaşmak isterseniz Ayarlar > Cihazım > Eller Serbest Modu yolunu izlerseniz aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi daha detaylı ayarları yapabileceğiniz bir ekrana ulaşabilirsiniz.

Samsung Galaxy S3 Sürüş Modu Açma Kapama 2

Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz üzere hangi durumlarda sürüş modunun aktif olmasını istiyorsanız seçeneklerden onu aktif etmeniz yeterli olacaktır. Varsayılan olarak Gelen Arama – Mesaj – Alarm – Program seçeneklerinin hepsi aktif gelmektedir.

14 Comments

 1. Mercan Granit

  S3’de bu özellik varmıydı ki?

  • Ahmet İşcan

   Yeni nesil telefonların hepsinde bulunan bir özellik diyebiliriz.

 2. tuncer

  Size bir sorum var ahmet bey yardımcı olursanız ben gibi bir çok arkadaşımız memnun olucağından eminim.Eller serbest modunu türkçe olarak kullanamıyormuyuz? Eğer kullanabilirsek nasıl bir yol izlememiz gereklidir?

  • Ahmet İşcan

   Merhaba Tuncer bey,
   Bildiğim kadarıyla maalesef henüz Türkçe için tam destek sunulmuyor.

 3. Berg Kalender

  Merhaba Ahmet bey,

  Benim telefonum (Note 3), eve vardığımda evdeki wireless’a bağlanır bağlanmaz Eller Serbest modunu açıyor. Bir de Hi Galaxy açılıyor. Bunu tamamen iptal edemiyor muyuz? Yani hiç açılmasın. ben ne zaman istersem o zaman aktif olsun. Otomatik açıldıktan sonar sürekli Zorunlu Durdur’dan iptal ediyorum (e-mailime yanıt atabilirseniz çok müteşekkir olurum).
  Saygılarımla
  Berg Kalender

  • Ahmet İşcan

   Merhaba,
   Maalesef konuyla ilgili bu yazıda paylaştıklarımdan daha ileri düzeyde bir bilgim yok. Kendi telefonumda ayarlarımı kontrol ettim ama size yardımcı olabilecek bir şey bulamadım. İlerleyen zamanlarda benzer bir şey bulursam e-posta yoluyla size ulaşırım.
   İyi günler

   • turan

    Ayni sorun bende de var ne zaman wifi ye baglansa eller serbest moduna geciyor bu sadece eve geldigimde oluyor tuhaf bir durum yaklasik 2yildir not 3 kullaniyorum daha once boyle birsey gormedim

  • Oktay

   Google ayarlarindan konum ayarlarinda araç kisminda bulunan wifi yi silerseniz bu özellik kapanmis olur

 4. ömer yamak

  Bakın ben de bunu araştırıyordum bu programı gördüm. çok güzel bir uygulama
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buronya.asistanb

 5. emre

  Ya benim de araç modu kendiliğinden açılıyor bi eler serbest modu ye bişi açılıyor telim sabaha kadar bağırıyor kafayı yedirtcek bana bi yardimci olun allah aşkına kanser olcam

  • emre

   Eller serbest modu bende de otamatik açılıp kapanıyor sabaha kadar ses çıkartıyor. bende şarj girişini tamirini yaptırdıktan sonra başladı format çektim nafile banada yardımcı olun

   • Oktay

    Google konum servislerinden konum tanima seçeneğinde araç kismini wifi yapmişsiniz. Bu özelliği kapatın

 6. Hasan Sahin

  Samsung Galaxy apps stoter dan tts türkçe diye aratıp türkçe tts yi yüklerseniz yaklaşık 90mb isimleri türkçe söyler

 7. Şüheda

  Bir yıldır s4 mini kullanıyorum araştırmadığımdan ya kapatıp açardım ya da yanlışlıkla kapatmayı beklerdim sonunda şükür ya rabbiiim öğrendim.. Aro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir