Php’de Isset, Unset ve Empty Fonksiyonları ile Değişken Kontrolü

Değişkenler, programlama dillerinin olmazsa olmazlarındandır. Php’de de değişkenler bizim için çok önemli. Haliyle değişken kontrolleriyle ilgili fonksiyonları da bilmemiz gerekiyor. Peki bu değişken kontrol fonksiyonları ne işimize yarar? Basitçe açıklayacak olursam değişkenin var olup olmadığını, varsa boş olup olmadığını anlamamıza yararlar. Ayrıca programın devamında kullanmayacağımız değişkenleri yok etmemizi sağlarlar. Şimdi örnek uygulamalarla bu komutların nasul kullanıldığına bakalım.

Php’de bir değişkenin daha önceden tanımlanıp tanımlanmadığını Isset fonksiyonu yardımıyla öğrenebiliriz.

Isset Fonksiyonunun Genel Kullanımı

Isset fonksiyonu yukarıdaki gibi kullanılmaktadır. Bize geriye true ya da false türünden bir değer döndüreceğinden Isset fonksiyonunu if ile birlikte kullanmak daha mantıklı olacaktır. Eğer değişken tanımlanmışsa if içerisindeki komutlar tanımlanmamışsa else içerisindeki komutlar çalıştırılacaktır.

Isset fonksiyonunu çoklu değişken kontrolü için kullanmamız gerekirse de aşağıdaki gibi değişkenler arasına virgül koyarak kullanabiliyoruz.

Isset fonksiyonu Php’de bir değişkenin tanımlanıp tanımlanmadığını öğrenmemize yarar demiştim. Bir değişkenin boş olup olmadığına bakmak için de Empty fonksiyonundan faydalanıyoruz.

Unset fonksiyonu ise Php’de değişkenleri yok etmek için kullanılır. Eğer bir değişkeni kullandıktan sonra söz konusu değişkeni tekrar kullanmayacağımızı düşünüyorsak değişkeni yok etmek için Unset fonksiyonunu kullanabiliriz.

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir