kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

Php Temel Sözdizimi/Syntax

Bu yazımda Php temel sözdiziminden yani Php syntax yapısından bahsedeceğim. Php sözdizimini Php Basit Sözdizimi, Html İçerisinde Php Kullanmak ve Php Yorum(Açıklama) Satırları olmak üzere 3 alt başlıkla anlatmaya çalıştım.

Php Basit Sözdizimi

Php temel olarak <?php  etiketiyle başlar ve  ?> etiketiyle biter. Eğer sunucunuzda ilgili ayarları yapmışsanız Php kodlarınızı <? ve ?> ya da <% ve %> etiketleri arasına da yazabilirsiniz. Ama tavsiye edilen kullanım ilk verdiğim örnekteki gibi uzun kullanımdır.

<?php
    //php kodlarınız
?>

Html İçerisinde Php Kullanımı

Projelerimizde bir dosya içerisindeki kodların tamamının Php kodları olması beklenemez. Php genellikle web tasarımda kullanıldığından sık sık Html kodlarıyla bir arada kullanılmaktadır. Dolayısıyla Php ve Html kodlarını sıklıkla iç içe kullanmak durumunda kalıyoruz. Bu gibi bir durum başımıza geldiğinde aşağıdaki örnekteki gibi bir kullanım işinizi görecektir.

<html>
<body>

<?php
echo "ahmetiscan.web.tr";
?>

</body>
</html>

Php Yorum(Açıklama) Satırları

Yazdığımız programların başka bir programcı tarafından daha kolay çözülebilmesi ya da belli bir süre ara verdikten sonra kendi programımıza tekrar baktığımızda kodları daha rahat anlayabilmemiz için kodlarımızın arasına çeşitli açıklamalar yazarız. Bu açıklamalara yorum satırı ya da açıklama satırı denmektedir.

Php’de de açıklama satırlarını sık sık kullanıyoruz. Açıklama satırlarıyla ilgili iki tane örnek vermeyi uygun gördüm. İlk örnek tek satırlık açıklamalarımız için ikinci örnek ise birden fazla satırdan oluşan açıklamalarımız için kullanmamız gereken kodları gösteriyor.

Örnek 1:

<?php
//Tek satırlık açıklama
?>

Örnek 2:

<?php
/*
Birden
fazla
satırda
açıklama
*/
?>

1 Comment

  1. Storybaron

    Programlama çok zevkli ve ayrıca zorlu bir alan

    Teşekkrler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir