kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

Php İle Sinema Seanslarını Çekmek

Sinema seanslarını yayınlamanızı gerektirecek bir site yapıyorsanız verileri çekeceğiniz bir yere ihtiyaç duyarsınız. Çünkü vizyonda olan onlarca filmin seanslarını tek tek girme işlemi çok fazla zaman alacaktır. Sürekli güncellik isteyen bir iş olması da cabası. Dolayısıyla bu işi çözmenin en basit yolu sinema seans verilerini güvenilir bir siteden çekmekten geçiyor. Sinema sitelerinden veri çekmeyi pek tavsiye etmiyorum. Google’ın “Movie Showtimes” isimli servisi neredeyse bu iş için yapılmış gibi 🙂

İlk olarak bilgileri çekebilmek için PHP Simple HTML DOM Parser isimli sınıfa ihtiyacımız var. Sınıfı buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz simple_html_dom.php isimli dosyayı projenizle aynı klasörde tutmaya özen göstermelisiniz. Yoksa kodlarınız bir işe yaramayacaktır.

Sonrasında aşağıdaki kodları kullanarak sinema seanslarını çekmeye başlayabilirsiniz.

header('Content-Type: text/html; charset=utf-8');
require_once('simple_html_dom.php');

$curl = curl_init(); 
curl_setopt($curl, CURLOPT_URL, 'http://www.google.com/movies?near=eskisehir');
curl_setopt($curl, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1); 
curl_setopt($curl, CURLOPT_CONNECTTIMEOUT, 10); 
$str = curl_exec($curl); 
curl_close($curl); 

$html = str_get_html($str);


foreach($html->find('#movie_results .theater') as $div) {
	
  echo utf8_encode("<strong>".$div->find('h2 a',0)->innertext."</strong><br />");

  foreach($div->find('.movie') as $movie) {
    echo utf8_encode($movie->find('.name a',0)->innertext.'<br />');
		
    echo utf8_encode($movie->find('.info',0)->innertext.'<br />');
		
    echo '<span style="text-decoration: underline;">Seanslar:</span> '.$movie->find('.times',0)->innertext.'<br />';
		
  }
	
	echo "<br /><br />";
}

$html->clear();

Kodlarda eskisehir yazan kısma Türkçe harfleri kullanmadan verilerini çekmek istediğiniz şehir ismini yazmanız yeterli. Ben sadece çekilen verileri ekrana yazdırdım. Siz isterseniz verileri veritabanınıza yazdırarak oradan gösterimini sağlayabilirsiniz. Çok ziyaretçi alan bir sayfada gösterecekseniz belirli saatlerde çekip veritabanından göstermenizi tavsiye ederim.

Son olarak sistemin çalışan halini görmek için buradaki sayfayı ziyaret etmeniz yeterli.

10 Comments

 1. Yazılım Uzmanı

  Merhaba Hocam,
  Makaleniz oldukça başarılı ve açıklayıcı bir anlatım ile yazılmış gerçekten değer verildiği anlaşılıyor. Üniversite dönemlerinde ödev için bu konuyu araştırmıştım. Tabi üzerinden çok zaman geçti 🙂 Makaleni başarılı buldum başarılarının devamını dilerim.

  • Ahmet İşcan

   Merhabalar, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim 🙂

 2. demirdöküm kombi servisi

  Bu servis film sitesi olan arkadaşlar için bulunmaz nimet tadında olmuş. Gayet güzel ve pratik bir uygulama umarım herkezin işine yarar.

 3. Cihan devleti

  hocam çok başarılı bi anlatım olmuş ben bu özellikle tarihi filmleri kurmayı düşünüyorum sizce nasıl olur?

 4. kadın

  Hocam öncelikle çok teşekkürler aradığımız bir bottu ama bunun mysql kayıt yapanını paylaşsaydınız yanı bot gibi olanını çok ama çok makbule geçerdi teşekkürler

 5. Beytullah

  Merhaba ben sahibinden için bir bot hazırlıyorum. Bot ile sayfaları çekiyorum ve bu sayfalardaki tel noları alıyorum. Ancak bazı ilanlar siliniyor.Bu silinen ilanların hala linki bende olduğu için bot o sayfadanda numara almaya çalışıyor.Olmadığı içinde hata veriyor.Acaba bu olmayan ilanlar için hata kontrolü yapabilirmiyim ? Acilen cevap verebilirseniz sevinirim.

  • Ahmet İşcan

   Merhaba,
   Neden hataya düştüğünü bilmediğimden bir şey söyleyemem fakat kodunuzda zaten hatayı yakalayıp ekrana yansıtmadan raporlayabilirsiniz isterseniz.

   • Beytullah

    Teşekkür ederim.Neden hata verdiğini açıklayım.Olmayan bir sayfayı çekmeye çalıştığım için hata veriyor.Olmayan sayfayı çekmemin sebebi ise dün linki çektim.Bugün ise ilan yayından kaldırıldığı için link pasif hale geçiyor.Peki bu hata kontrolünü nasıl yapabilirim ? Try Catch ile mi yoksa Simple Html domun böyle bir hata kontrol yolu varmı ?

 6. abdullah

  Merhaba, google burada orjinal film isimlerini vermemiş acaba bunu alabilmenin bir yolu olabilir mi?

 7. serkan

  Merhaba,
  Türkçe karakterlerde problem oluyor, bir kaç yöntem denedim ama işin içinden çıkamadım bunu çözmek için ne yapmam gerekir acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir