Euro

Php İle Güncel Döviz Kurlarını Çekmek

Döviz kurları özellikle e-ticaret projelerinin olmazsa olmazlarındandır. Geçtiğimiz hafta da kodladığım bir e-ticaret projesinde döviz kurlarını çekmem gerekti. Normalde piyasa.com apisinden faydalanıyordum ama kontrol ettiğimde piyasa.com’un kapandığını farkettim. Biraz araştırınca Merkez Bankası’nın da xml ile kurları yayınladığını öğrendim. Daha önce neden doğrudan oradan çekmemişim orası da ayrı bir konu. Hazır bunu öğrenmişken Merkez Bankası’ndan döviz kurlarının nasıl çekilebileceğini de blogumda paylaşmak istedim.

Aşağıdaki kodlar yardımıyla istediğiniz döviz kurunu çekebilirsiniz. Döviz kuru kısaltmasını key(anahtar) olarak kullanabilmek için önce tüm kurları döngüde bir kez döndürdüm. Farklı yöntemlerle de kolayca alabilirsiniz ama bu yöntem bana daha kullanışlı geldi.

Canlı DemoKodları İndir

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası güncel döviz kurlarını http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml adresinde yayınlıyor. İsterseniz sayfayı ziyaret ederek xml dosyasının yapısını inceleyebilirsiniz.

Örnek kodları iki parça halinde sizlerle paylaşıyorum. İlk kısım döviz kurlarını çekmemizi ikinci kısım ise onları ekrana yazdırmamızı sağlıyor.

Döviz Kurlarını Çektiğim Kısım

Döviz Kurlarını Ekrana Yazdırdığım Kısım

Canlı DemoKodları İndir

Yukarıdaki linkleri kullanarak örnek kodların çalışıp çalışmadığını test edebilir veya indirebilirsiniz. Benzer şekilde örnek kod parçaları yayınlamaya devam edeceğim, takipte kalın..

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

11 thoughts on “Php İle Güncel Döviz Kurlarını Çekmek

 1. Teşekkürler. Ancak başka sitelerin sayflarına bağımlı olunan kodlarda error handling yapmayı unutmamak lazım.

  if($xml = @simplexml_load_file(‘http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml’))

  gibi

  1. Zaten çoğu kişi bu tarz işlemleri cron dosyalarıyla yaptırır. Onlarda da hataların açık olması kullanıcıyı etkilemeyeceğinden çok da büyük bir problem değil. Yani tamamen verileri nasıl kullandığımıza göre değişen bir durum.

 2. Ahmet bey merhaba,

  Örnek kod çalışmadı acaba xml yapısında bir değişiklik olmuş olabilir mi? Uğraştım ama göremedim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,
   Demo sayfasında verileri doğru çektiği açıkça görülebiliyor. Yani xml yapısında bir değişiklik yok. Kodlarınızda ya da sunucu yapılandırmanızda bir problem olup olmadığını kontrol ediniz.

  1. Script olarak yayınlamaktansa örnek olarak yayınlamayı tercih ediyorum. Böylece herkes kendi sistemine uygun şekilde kodları değiştirebiliyor. Her sistemde cache mekanizması farklı olacağından cache li haline çevirmek sistemi yazan kişiye bırakılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir