E-Posta

Php E-Posta Adresi Doğrulama

Kodladığımız projelerde sık sık girilen e-posta adreslerinin doğru olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bunun için farklı yollar izleyebiliriz. Daha önce Javascript İle E-Posta Adresi Doğrulama başlıklı yazımda yöntemlerden birine değinmiştim. Fakat bu tür yöntemler biraz çabayla atlatılabiliyor.

Çoğu kişinin e-posta doğrulama için kullandığı yöntem Regular Expressions adıyla bilinen düzenli ifadelerdir. Fakat düzenli ifadeler ile oluşturulmuş bir kontrol fonksiyonunu [email protected] gibi bir e-posta adresiyle rahatça aşabilirsiniz. İşte bunu önlemek için bize verilen e-posta adresine ait bir mx kaydı olup olmadığını kontrol edeceğiz. Domaine ait bir mx kaydı yoksa fonksiyonumuz bize geçerli değil gibi bir uyarı döndürecektir.

Php E-Posta Adresi Doğrulama (Mx Kaydı Kontrol Ederek) Fonksiyonu

Yukarıda paylaştığım fonksiyona Ersin Doğan’ın buradaki yazısından ulaştım ve paylaşmak istedim.

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

2 thoughts on “Php E-Posta Adresi Doğrulama

    1. Evet kişisel domainleri de kapsamaktadır. E-posta adresinin alan adının mx kaydına göre geçerlilik testi yapmaktadır. Diğer türlü e-posta adresini birebir doğrulamak e-posta göndermeden çok da mümkün değil. Mümkünse de ben yolunu bilmiyorum açıkçası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir