kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

Oyunlar ve Yaş Sınırı

Son dönemlerin en çok oyunları ne oyunları dersiniz? Tabiki savaş oyunları. Oyuncu tayfasının son zamanlarda en çok oynadığı oyunlar arasında daha çok şiddet içeren oyunlar bulunmakta. Bu tayfanın bu oyunlara yönelmesinin en büyük nedeni olarak gündemde başı çeken konular olduğu gözüküyor. Öyle ki bir zamanlar haber yayınlarında dikkat çeken bir olayın bile hemen ertesinde oyunu yapılmıştı ve çevrelerce çok dikkat çekmişti. Buna benzer gündemle ilişkili konuların oyunları her daim döneminde popüleritesi yüksek olmakta.
Oyunlar

Söz konusu gündem Rusya Türkiye arasındaki uçak krizi olunca. Türk oyuncuların en çok rağbet gösterdiği oyunlar da savaş oyunları olmakta. Hemen akabinde bu oyunları silah ve dövüş oyunları da takip ediyor. Tank, füze ve strateji oyunları da tabiki ilgi gören oyunlar arasında.

Peki bu oyunlar insanları nasıl etkiliyor?
Oyunlar çok fazla şiddet içerdiği için belli bir yaş grubunun oynaması tavsiye ediliyor. Kimi oyun sitelerinde bu oyunlarda yaş limiti konusunda bilgi verilmemekte. Oysa ki her oyunu her yaştan kullanıcı oynayamaz. Oyunun getirmiş olduğu bir psikoloji var ve bu psikoloji kişiyi olumsuz yönde etkileyebilir.

Tüm oyunlarda oyunu oynayabilecek popüleriteye yönelik bilgi verilmesinin yanında kişinin yaşı küçükse oyunu oynatmamaları konusunda anne ve babalar uyarılmak zorunda.

Anne babalar ne yapmalı?
Anne ve babalar çocukları oyun oynuyorsalar bile hangi sitelerde oynadıklarına dikkat etmeliler ve çocuklarını belli başlı oyun sitelerine yönlendirmeliler. Örneğin oyunim.com sitesinde bu konulara dikkat edildiğini gören bir anne çocuğunun bu sitede oyun oynamasına rahatça izin verebilir. Önemli olan sitelerin yayınlamış olduğu oyunlara dikkat ediyor mu etmiyor mu bu göz önünde bulundurulmalıdır.

1 Comment

  1. tülay

    son zamanlarda oyun sitelerindeki +18 oyunlar korku dolu oyunlarla karşılaşıyorum. bu konuda herkesin bilinçlenmesi ve düzgün sitelerde çocuklarını oynatması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir