Kod yazarken kullandığımız dile bağlı olarak birçok IDE ve editör seçeneğimiz oluyor genelde. Ben Php kodlamada Netbeans‘ı tercih ediyorum. Ücretsiz ve platform bağımsız bir IDE olması tercih etmemi sağlayan en önemli neden diyebilirim. Geçenlerde farkettiğim yeni bir özelliği de daha da bağlanmamı sağladı.

İsterseniz sık kullandığınız kodlar için kısayol tanımlaması yapabiliyorsunuz. Böylece kopyala+yapıştır aşamasını da direkt atlamış oluyorsunuz. Atama işleminde kendimiz kısa bir kelime belirliyoruz ve editörde o kelimeyi yazıp Tab tuşuna bastığımızda önceden tanımladığımız kod imlecimizin olduğu yerde beliriyor. Gerçekten çok kullanışlı bir özellik değil mi? Hemen size de nasıl yapılacağını kısaca anlatayım.

NetBeans’da Kodlara Kısayol Atama İşlemi

İlk olarak aşağıdaki resimde olduğunu gibi üstteki Tools menüsünden Options seçeneğini tıklıyoruz.

Netbeans Tools Menüsü

 

Sonrasında açılan pencereden Editor‘e tıklıyor ve aşağıdaki sekmelerden Code Templates sekmesine geçiyoruz.

Netbeans Code Templates

Yukarıdaki ekranda New seçeneği ile yeni bir tanımlama yapabilir ya da varolan kodlarda değişiklik yapabilirsiniz. Yaptığınız tanımlamaları kod yazarken çağırmak için anahtar sözcüğünüz+Tab tuşu birleşimini kullanıyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise Php dilinde tanımladığınız bir kısayol JavaScript kodları içerisinde çağırsanız da çalışmayacaktır. Sadece tanımlama yaptığınız dile ait kod blokları içerisinde o kısayolu kullanabilirsiniz.