Gün geçmiyor ki bir sektörün online hayata taşınması haberini almayalım. Son yıllarda konvansiyonal ekonomide önemli pay sahibi olan sektörlerin neredeyse tümü birer birer online platformlara geçiş yaparak işlerini internete taşıdı. Bunun en son örneği ise matbaa sektöründe gerçekleşti. Türkiye’nin en köklü matbaacısı olan apa grup matbaa sektörünü online mecraya taşıma kararı aldı ve Online Matbaa ve Online Baskı sloganı ile kendimatbaam.com projesini hayata geçirdi.

Kendimatbaam insanların matbaa hizmetini internet üzerinden almalarını sağlayan, işleri kolaylaştıran ve hızlaştıran bir online platform. Bu platforma girip üye olarak istediğiniz herhangi bir ürünü sipariş edebilir, elinizi hiçbirşeye değdirmeden matbaa hizmeti alabilirsiniz. Hatta üye olmanıza dahi gerek yok, sistem facebook ile üyelik girişi yapmanıza imkan sunuyor. Siz sipariş vereceğiniz ürünü seçiyorsunuz, kaç adet sipariş geçmek istediğinizi seçiyorsunuz hatta ve hatta kağıdın kalitesini seçiyorsunuz ve siparişinizi veriyorsunuz. Kendimatbaam ürünü hazırlayıp size kargo ile gönderiyor. Ödemeyi ise yine online mecradan gerçekleştirerek hizmetinizi alabiliyorsunuz. Kendimatbaam’ın ürün yelpazesi de oldukça geniş. Magnet’den tutun da kartvizite kadar, amerikan servisinden kitap ayracına kadar birçok ürün baskısı yapabiliyorlar. İsterseniz tasarımını kendiniz yüklüyorsunuz, isterseniz var olan tasarımlardan birini seçiyorsunuz ve siparişinizi veriyorsunuz. Hatta isteyenler kendimatbaam’ın partneri olan idemama üzerinden tasarım yaptırabiliyor.

Online Matbaacılık Türkiye’de Ne Seviyede?
Aslına bakarsanız online matbaa fikrini duyduğum anda aklıma gelen ilk soru bu işin online mecrada ne kadar başarılı olabileceğiydi. Zira daha önce denenmemiş bir girişim üstüne Türk insanının görmeden almama alışkanlığı da üzerine eklenince akla ilk gelen soru internet üzerinden hizmet veren matbaanın tutup tutmayacağı. Görünüşe göre bu fikir çoktan tutmuş. Kendimatbaam bu sektörü online ortama taşıdıktan sonra kopyası olan birçok internet sitesi çıkmış. Böyle giderse sektörün büyük bir kısmının kısa süre içerisinde online platformlar üzerinden işleyeceğini söylemek pek de yanlış olmaz.