kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

Mandrill E-Posta Servisi İncelemesi

Çoğu web sitesi farklı nedenlerle olsa da e-posta gönderimi yapar. Bu işlemlerde en önemli konu ise gönderdiğiniz e-postaların kullanıcının Gelen Kutusu‘na düşmesidir. Eğer kara listede olan bir servisle e-posta gönderirseniz gönderdiğiniz e-postalarınızın Spam kutusuna düşme olasılığı daha yüksektir.

İşte bu noktada devreye Mandrill giriyor. Mandrill, Mailchimp tarafından hizmete açılan bir e-posta gönderim servisidir. Aylık toplamda 12.000 e-postayı ücretsiz göndermenize de olanak sağlamaktadır. Mandrill sayesinde e-postalarınızı SMTP servisiyle güvenli bir şekilde gönderebilirsiniz.

Yaklaşık 2 aydır denediğim servis oldukça güzel çalışıyor. Bende memnuniyetimi bu yazıyla bu servise ihtiyaç duyabilecek diğer insanlarla paylaşmak istedim.

Mandrill 1

Mandrill’in Genel Özellikleri

Fiyatları Gayet Uygun: Aylık 12.000 tane ücretsiz e-posta gönderimine izin veriyor. Bu miktarı aştığınızda da her 1000 e-posta için 0.20$ ödemenizi talep ediyor. Benzer servislere oranla oldukça uygun bence.

Url ve Domain İzleme: Mandrill’in url ve domain izleme raporları oldukça iyi. Birden fazla domain üzerinden gönderim yapıyorsanız rahatlıkla domainlere göre raporlara ulaşabilirsiniz.

İletileriniz Doğrudan Gelen Kutusuna Gider: Mandrill kullandığım sürede domainlerimi doğruladıktan sonra hiçbir e-postamın Spam kutusuna gitmediğini gördüm. Bu oldukça önemli birşey. E-posta gönderimi yaptığınız domainlerinizin DKIM ve SPF doğrulamalarını yaparsanız gönderdiğiniz tüm iletiler Gelen Kutusu’na düşüyor. Yine de kendinizi garantiye almak isterseniz Mandrill aylık $29.95 karşılığında size gönderimleriniz için Dedicated IP sağlıyor.

Gelişmiş Raporlar: Mandrill gönderdiğiniz e-postaların iletim yüzdesi, açılma sayısı gibi çeşitli istatistiklerinize ulaşmanızı sağlıyor. Hatta e-postaların içerisinde yer alan linklere tıklanma oranlarını bile takip edebiliyorsunuz. Link takip özelliği henüz tam verimli çalışmasa da diğer raporlar oldukça iyi.

Sonuç olarak Mandrill oldukça kullanışlı ve fiyatları da makul. E-posta gönderimleri için öneri isteyenlere gönül rahatlığıyla önerebilirim.

2 Comments

  1. Mustafa Enes Erdoğan

    Merhaba,
    Kurulumu ile ilgili bir yazı bulamadım. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  2. Yunus KÖSE

    Merhabalar;

    c# ve mandrip api kodlarıyla mail gönderiyorum 1 yıldır bende çok çok memnunum hiçbir sorunum yok fakat, okundumu okunmadımı kaç defa okundu bu bilgileri kendi panelinden değilden apiden almak istiyorum fakat bunla ilgili bir döküman bulamadım veya anlamıyorum, rica etsem bunla ilgilide makaleye ek veya yeni bir makale yazabilirmisiniz. Eminim başkalarınada ışık tutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir