Eğer yazılımla ilgilenen biriyseniz ara ara kişisel bilgisayarınızdaki internet performansını değerlendirmek için mutlaka hız testi yapıyorsunuzdur. Sunucularımızın bağlantı hızı ise kişisel bilgisayarlarımızdan çok daha önemli. Çünkü bağlantıdaki bir sıkıntı ziyaretçilerimizin/müşterilerimizin hizmetlerimize ulaşamaması demektir. Bunun için belli aralıklarla sunucularınızı da hız testine tabi tutmanızı tavsiye ederim.

Hız testi işlemleri için kullanabileceğimiz birkaç alternatif var. Servis sağlayıcı firmaların(Ttnet, Turkcell, Vodafone, Avea vb.) kendine ait test sayfaları var fakat o testlere çok da güvenmiyorum şahsen. Kişisel bilgisayarımdaki hız testi işlemlerimi daha çok kabul gören SpeedTest.net üzerinden yapıyorum. Bugün öğrendiğime göre Linux tabanlı işletim sistemine sahip sunucuları da ssh üzerinden speedtest.net ile test edebilmek için bir script varmış. Bunun kullanımını aşağıda örneklerle göstereceğim.

Scripti Sunucumuza Çekelim

Bu işlem için ben wget komutundan yararlandım.

wget -O speedtest-cli https://raw.github.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest_cli.py

Yetkilendirme İşlemi

Scriptimize çalışabilmesi için gerekli izinleri veriyoruz.

chmod +x speedtest-cli

Çalıştırma

Aşağıdaki kod yardımıyla direkt bir test yapabilirsiniz. –share parametresi bize sonucu png olarak görmemizi sağlayacak adresi veriyor.

./speedtest-cli --share

Kodu çalıştırdığımızda bize verdiği örnek çıktıyı aşağıdaki resimden görebilirsiniz. Hız testi sonuçları da görselde yer alıyor.

Speedtest Örnek Test Sonucu

Parametreler

–share Parametresi
Yukarıda da bahsettiğim gibi hız testi sonucunu paylaşabileceğiniz bir png dosyası oluşturur ve adresini bize verir. Örnek dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

–list Parametresi
Hız testi yapabileceğiniz tüm sunucuları listeler. Binlerce sunucu olduğundan hepsini ssh konsolunda görüntüleyemeyebilirsiniz. Örnek çıktıyı aşağıdaki resimden görebilirsiniz. ./speedtest-cli –list şeklinde kullanabilirsiniz.
Speedtest List Parametresi

Sadece belirli ülkedeki sunucuları görmek isterseniz ./speedtest-cli –list |grep Ulkeadi şeklinde kullanabilirsiniz. Fakat çalışabilmesi için ülke adınız İngilizce yazmalısınız. Türkiye’de bulunan sunucuların id lerini öğrenmek için ./speedtest-cli –list |grep Turkey komutunu çalıştırmanız yeterli. Türkiye için 16 Ocak 2016 itibariyle aşağıdaki çıktıyı vermektedir.

Speedtest List Parametresi Turkey Çıktısı

–server Parametresi
İstediğimiz bir sunucu üzerinden test gerçekleştirebilmemizi sağlıyor. Yukarıdaki list parametresi kısmında anlattığım şekilde sunucuları listeleyebilirsiniz. Örneğin Turkcell Superonline İstanbul üzerinden test yapmak için ./speedtest-cli –server 6672 kodunu çalıştırmanız yeterli olacaktır. Aşağıda Frankfurt’ta bulunan sunucumun farklı sunucular üzerindeki test sonuçlarını da paylaşıyorum hemen.

Farklı Sunuculardan Örnek Test Sonuçları

Tele2 (Frankfurt, Germany) – 6188
Speedtest - Frankfurt - Tele2

Turkcell Superonline (Istanbul, Turkey) – 6672
Speedtest Istanbul TurkcellSuperonline

Vodafone TR (Istanbul, Turkey) – 3151
Speedtest - Istanbul - VodafoneTR

TTNET (Istanbul, Turkey) – 2521
Speedtest - Istanbul - Ttnet

AVEA Iletisim Hizmetleri A.S. (Istanbul, Turkey) – 4667
Speedtest - Istanbul - Avea

Sanırım 5 örnek test yeterlidir. Türkiye’den yaptığım testleri bilerek birbirine yakın olması amacıyla İstanbul’daki sunuculardan seçtim. Siz de kendi sunucunuz için test yapabilirsiniz artık. İsteyen arkadaşlar kendi test sonuçlarını yorum kısmından bizimle paylaşabilirler.