kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

Kendi İşinizi Kurmanız İçin 10 Neden

Türkiye şartlarını baz aldığımızda kendi işinizi kurma sürecinde çevrenizden çok da destek göremeyeceğinizi bilmelisiniz. Kendi aileniz bile kendi işinizi kurmanıza engel olmaya çalışabilir. Çünkü millet olarak “sırtını devlete daya”, “SSK’lı bir işe gir” gibi görüşlerle ayakta duruyoruz. Neredeyse tüm büyüklerimiz bize sürekli bu ikisini tavsiye edip durur. Ama kendinizde “girişimcilik ruhu” olduğuna inanıyorsanız kesinlikle kendi işinizi kurmanızdan yanayım. Ben yaklaşık 1.5 yıl evvel bir arkadaşımla ortak olarak yazılım firması açtım. Bir sürü zorlukla karşılaşsak da kendi işimin patronu olmak çok hoşuma gitti. Bu yazımda da kendimce size kendi işinizi kurmak için bazı nedenleri listeleyeceğim.

1 – İşsizlik derdiniz olmaz: Kendi işinizi kurduğunuzda “gelecek ay işten çıkarılır mıyım?” kaygısı yaşamadan özgürce çalışabilme imkanına sahip olursunuz. Belki bu ilk maddeyi devlet kurumlarında çalışanlar anlamayabilir ama özel sektörde çalışanların günün birinde bu korkuyla yüzleşeceği neredeyse kesindir.

2 – Zamanınızı kendiniz yönetirsiniz: İster haftaiçi ister haftasonu olsun, günü planlamak size kalmış. Mesai saatlerinizi kendiniz belirliyorsunuz. Elbette yapılacak işler var ama iş harici bir şey yapmak istediğinizde de biraz uğraşarak kendinize zaman ayırabilirsiniz. Belki işinizin ilk yıllarında bunu yapmak sizi biraz zorlayabilir. Ama işlerinizi biraz büyütüp işleri sizin yerinize yapabilecek çalışanlarınız olduğunda zamanınızı çok daha rahat yönetebileceksiniz.

3 – Kararlılığınız artar: Başkasının yanında çalışmayı bıraktığınızda üzerinizdeki sorumluluk da ister istemez artacaktır. Bu sorumluluk hissi hayata karşı daha kararlı durmanızı gerektirecek, olaylar karşısında daha kararlı ve güçlü olmayı öğreneceksiniz.

4 – Yaptıklarınızla gurur duyarsınız: İnsanın kendiyle gurur duyar hale gelmesi gerçekten güzel bir şey. Açıkça söylemek lazım ki başkasının yanında çalışırken sizin emekleriniz için patronunuz gururlanacak. Çünkü yaptığınız şeyi onun sayesinde yaptınız. Ama kendi işinizi yaparken tamamen bir başınasınız. Altından kalktığınız olaylar zaman ilerledikçe sizin için birer gurur kaynağı olacak

5 – Çevreniz genişler: İnsan her zaman sosyal olmayı amaçlar(istisnalar olabilir). Dolayısıyla çevresinin büyümesi insan için mutluluk kaynağı olabilir. İşiniz sayesinde normalde tanışma imkanı yakalayamayacağınız birçok kişiyle tanışacaksınız. Benzer işleri yaptığınız, beraber olmaktan hoşlandığınız yeni arkadaşlar edinebileceksiniz.

6 – Finansal özgürlüğünüz olur: İşinizin ilerleyen zamanlarında yeterince iyi ilerlerseniz finansal kaygılarınız da ortadan kalkacaktır. Böylece ay başı gelse de maaşımızı alsak gibi bir durumu tekrar yaşamanız gerekmez.

7 – Becerileriniz artar: Bir firmaya bağlı çalışırken sadece size verilen işleri yapmak zorundasınız. Kendi işinizle ilgilenirken bazen maddi yetersizlikten bazen de zamansızlıktan başkalarının yapacağı işleri de sizin yapmanız gerekebilir. Bu gibi durumlar da ister istemez becelerilerini arttırır. Hem günü kurtarmış olursunuz hem de sonraki seferleriçin daha hazırlıklı hale gelirsiniz.

8 – Farklı yönlerinizi keşfedersiniz: Bu madde 7. maddeyle biraz bağlantılı sayılabilir. Kendi işinizin getirdiği sorumluluk sayesinde normalde farkedemeyeceğiniz yönlerinizi açığa çıkarırsınız. Bu da işinize devam etmek konusunda kendinizi güdülemenize yardımcı olur.

9 – İşveren olursunuz: Bugüne kadar hep çalışan tarafta yer aldıysanız işveren olmak sizde yeni hisler uyandıracaktır. Birkaç kişinin işyeriniz sayesinde hayatına devam ettiğini, sizin sayenizde bir iş sahibi olduğunu bilmek sizi gururlandıracaktır. İnsanlara fayda sağlamak mutluluğa giden yolda önemli adımlardandır.

10 – İlham kaynağı olursunuz: Alanınızda güzel işler çıkarttıkça popülerliğiniz de artacaktır. Bu popülerlik sayesinde sizi örnek alan insanlar olacaktır. Başka insanlara ilham vermek ve görüşlerinizin alınması mutlaka hoşunuza gidecektir. Bu sayede fikirlerinizin ve kendinizin değerli olduğunuzun farkına varabileceksiniz.

Benzer maddeler yazarak listeyi daha da uzatabilirim ama temelde anlatmak istediklerim bu 10 madde ile gayet açık bir şekilde anlaşılabiliyor. Girişimciliğin iyi yönleri olduğu kadar kötü yönleri de var elbette. Ama bu yazımda ben iyi yönlerinden bahsederek genç arkadaşları girişimci olmak konusunda daha hevesli hale getirmek istedim. Başarı hep sizinle olsun..

5 Comments

 1. ADANALI

  Umarım birilerine ilham kaynağı olursunuz.

 2. rabia

  Merhabalar. Yazilarinizi begenerek okuyorum.memurlukla alakali seylerde yazsaniz keske. Issizim. Herkes memur oluyor bir ben olamiyorum bu neya. Artik allah neverirse hesabi oluyor. Uzmanlik subaylik ne olursa. Girisimcilikle alakali yazinizida okudumda is kurmak kolaymi yada bulundugunuz yer kucukse. Is imkani az ise ne tur isler kurulabilir. Bilgilendirirseniz sevinirim. Artik kafayi yemek uzereyim.

  • Ahmet İşcan

   Merhaba Rabia hanım,
   Öncelikle yazılarımı beğenmeniz beni çok mutlu etti. İş kurmak biraz da sizin yeteneklerinize ve hangi sektörde kuracağınıza bağlı. İş kurmak sanıldığından daha kolay ama asıl olay kurduktan sonra başlıyor. İşin zorlu kısmı işyeri açtıktan sonra sürekliliği sağlayabilmek. O yüzden sizi doğrudan tanımadığım için bunun size uygun olup olmadığını söyleyemem maalesef. Memur olmak da yine kişiye bağlı. KPSS’ye yönelik bir çalışma yapmadığımdan o konuda size bir tavsiye veremem. Umarım en kısa zamanda bu çıkmaza bir çözüm bulabilirsiniz. Bulunduğunuz durumu daha önce yaşamış biri olarak kolay olmadığını ve o zamanki stresin insanı nasıl yiyip bitirdiğini çok iyi bilirim. Allah yardımcınız olsun. Olumlu haberlerini aldığım zamanlar da gelir inşaAllah.

   • rabia

    Tesekkur ederim. 🙂

 3. leyla

  Merhaba Ben Üniversite öğrencisiyim ve bir iş sahibi olmak istiyorum kendimi geciktirilmiş işsiz gibi hissediyorum ve girişimci ruhum beni buna itiyor yazılarınızı çok beğendim ve bana samimi geldi.bir ara da kötüü yönlerini yazmanızı isterim teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir