kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

jQuery Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

jQuery nedir? jQuery ne işe yarar? jQuery Nasıl Kullanılır? jQuery Nasıl öğrenilir? jQuery’e nereden başlamalıyım? gibi sorular birçok web geliştiricinin kafasını kurcalayan ortak sorulardır. Bu yazımda elimden geldiğince bu sorulara cevap vermeye çalışacağım. Web projeleri geliştirirken zamandan ve emekten tasarruf etmemizi sağlayan jQuery kütüphanesini öğrenmeye başlayacak arkadaşlara yararlı olması dileğimle yazıma başlıyorum.

jQuery Nedir? jQuery Ne İşe Yarar?

jQuery  HTML dokümanların yönetiminde, animasyon oluşturumunda, etkileşimli sayfaların hazırlanmasında kullanılan daha az kodla, daha efektif daha çok işlerin yapılmasını sağlayan bir WEB etkileşimi sağlayan JavaScript kütüphanesidir. Bir JavaScript framework’üdür desek de yanlış olmaz. jQuery ile slayt, fotogaleri gibi görsel olarak kullanıcılarımızın hoşuna gidecek yapıları kolayca oluşturabiliriz.

Tüm tarayıcılarda tutarlı bir şekilde çalışan bir kütüphane olduğundan projelerimizde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. jQuery’i uygulamalarımızda kullanabilmek için kütüphanenin mevcut dosyalarını projemize dahil etmemiz ve HTML kodlarıyla projemiz içerisinden çağırmamız gerekmektedir. jQuery dosyalarını jQuery’nin resmi sitesi olan jquery.com‘dan indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi jQuery Dosyasını İndirmeliyim?

jQuery kullanmaya yeni başlayan arkadaşlar bu konuda bazen sıkıntı yaşayabiliyorlar. Mevcut jQuery kütüphanesi üzerinde herhangi bir ek geliştirme yapmayı planlamıyorsanız PRODUCTION dosyalarını indirmeniz sizin için yeterli olacaktır. Fakat jQuery kütüphanesini kendi ihtiyaçlarınıza göre biraz daha geliştirip kullanmak isterseniz DEVELOPMENT dosyalarını indirmeniz gerekmektedir.

jQuery Nasıl Kullanılır?

jQuery dosyasını indirdikten sonra proje klasörünüze kopyaladığınızı varsayarak jQuery’i web projenize nasıl dahil edeceğinizi anlatmak istiyorum. Aşağıdaki kodu sayfanızın <head></head> etiketleri arasına ekleyerek jQuery kütüphanesini projenize dahil edebilirsiniz. Buradaki jquery-1.8.3.js dosya adı olduğundan onu kendinize göre değiştirebilirsiniz.

<script src="jquery-1.8.3.js" type="text/javascript"></script>

Eğer jQuery dosyasını kendi sunucunuzda tutmak istemezseniz bu iş için ortak sunucuları da kullanabilirsiniz. Google web geliştiriciler için bu hizmeti sunuyor. Google’ın barındırdığı jQuery dosyaları ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

jQuery Öğrenmeye Nasıl Başlamalıyım?

jQuery öğrenmek isteyen birçok web geliştiricinin aklındaki asıl soru jQuery öğrenmeye nasıl başlayacağıdır. jQuery yukarıda da bahsettiğim gibi bir JavaScript kütüphanesi olduğundan dolayı temel düzeyde de olsa JavaScript biliyor olmalısınız. Tabi buna ek olarak temel düzeyde HTML ve CSS bilgilerine de ihtiyacınız olacak. Eğer okuduğunuzu anlayacak düzeyde ingilizce bilgisine sahipseniz Html, Css ve JavaScipt öğrenmek için w3schools.com‘u tavsiye ederim.

jQuery Nasıl Öğrenilir?

Geldik yazımızın en önemli sorusuna. jQuery Nasıl Öğrenilir? Aslında jQuery öğrenmek için birçok yol mevcut. İlk olarak yeterli ingilizce bilgisine sahipseniz jQuery’nin kendi dökümantasyon sitesini kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek jQuery ile ilgili bir kitap almak olsa da ben internetteki kaynakları kullanmanızdan yanayım. Türkçe kaynaklardan en kolay anlaşılan ve faydalı olduğunu düşündüğüm kaynak ise Tayfun Erbilen’in kendi blogunda yayınladığı jQuery dersleri. Tayfun Erbilen’in jQuery derslerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

jQuery ile ilgili vermek istediğim temel bilgiler bu kadar. Umarım jQuery’i öğrenmeye başlayacak arkadaşlar için yeterince iyi bir yazı olmuştur. Şimdilik yazmak istediklerim bu kadar. Zaman içerisinde dikkate değer Türkçe jQuery kaynakları görürsem bu yazıyı güncellerim.

1 Comment

  1. Ozan ERCAN

    bu aralar gerçekten çok dhaa iyi ögrenme çabası içinde oldugum için bilirim. paylaşım için çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir