kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

JPG Resimlerinizi Kayıpsız Sıkıştırın

Başlıktan söylemek istediklerim tam anlaşıldı mı emin olamadım o yüzden kısaca açıklamak istedim. Özellikle benim gibi bir blog sahibiyseniz ve kaliteli görseller kullanmayı seviyorsanız blogunuz biraz geç yüklenebilir ya da ay sonunda çok fazla trafik tüketmiş olabilir. Bunların temel nedenlerinden biri de kullandığınız görsellerin boyutunun yüksek olmasıyla alakalı. Eğer bu görselleri aynı kalitede ama daha düşük boyutlarda saklayabilirseniz hem site trafiğiniz düşer hemde siteniz daha hızlı yüklenmiş olur.

Şimdi size tanıtacağım web sitesi de jpg resimleriniz için kaliteyi bozmadan sıkıştırma imkanı sunuyor. Uzun zamandır web projelerinde kullandığım resimleri bu gibi servisler üzerinden küçülterek kullanıyorum. Jpg resimler için kullandığım araç ise JPEGmini. Çoğu resimde yüksek bir yer kazancı sağlıyor. Aynı zamanda da görselinizin kalitesinde herhangi bir bozulma olmuyor.

Yukarıdaki örnekten de göreceğiniz üzere 2236 KB’lık bir resmi 1.8 kat küçülterek 1233 KB’a kadar indirdi. Görselde de en ufak bir bozulma da yok. Boyut olarak neredeyse yarı yarıya indirdiği için görsel ağırlıklı sitelerinizde trafiği neredeyse yarı yarıya azaltabilirsiniz demek oluyor bu. Bu arada toplu görsel sıkıştırmak istiyorsanız sisteme üye olmanız yeterli. Toplu görsel sıkıştırmalarda üyelik haricinde birşey istemiyorlar.

Bir süre sonra da PNG resimleriniz için bir araç paylaşmayı planlıyorum. Onu da bu yazının altına linkleyeceğim.

3 Comments

  1. limitsizamca

    bu yöntem çok faydalı bende kendi sitemde uyguluyorm seo için çok faydalı

  2. birisi

    sizce bu nasıl çalışıyo olabilir ?

  3. indir

    Ben daha kaliteli olduğunu düşündüğümden png formatını tercih ediyordum. Bir süre sonra çoğu web sitesinin jpg kullandığını görerek boyutlarını karşılaştırdığımda çok kalite farkı olmamasına rağmen boyut açısından arada uçurum olduğunu farkettim. Yaşasın jpg birde sıkıştırma işlemi yaparsak bu iş tamamdır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir