JavaScript Masaüstü Bildirimleri

JavaScript Kullanarak Masaüstü Bildirimleri Göndermek

Bildiğiniz gibi HTML5 ile birlikte birçok yeni özellik girdi hayatımıza. Bunlardan bir tanesi de masaüstü bildirimleri. Bu özellik sayesinde tarayıcınız simge durumundayken bile bildirimleri alabiliyorsunuz. Bu özelliği projelerinde kullanmak isteyen arkadaşları düşünerek basit örneklerle bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi anlatmak istedim.

Masaüstü bildirim özelliğini destekleyen tarayıcılarda kullanıcıdan onayı alarak rahatlıkla bildirimler gönderebiliyoruz. IE şuan için bu özelliği desteklemiyor sanırım. Testlerimde Chrome ve Firefox’da ise herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Canlı DemoKodları İndir

Ben kısa bi şekilde örnek fonksiyon hazırladım. Bu fonksiyon yardımıyla dinamik olarak farklı başlık ve içeriğe sahip bildirimler oluşturabiliyorsunuz.

Normal bir bildirim için aşağıdaki gibi bir kullanım yeterli olacaktır.

Resimli bildirim göstermek istiyorsak da fonksiyona ek bir parametre daha göndermemiz yeterli olacaktır.

Canlı DemoKodları İndir

Projenizde ihtiyacınıza göre farklı şekillerde bu bildirimleri çıkarabilirsiniz. Bundan sonrası tamamen size kalmış.

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

4 thoughts on “JavaScript Kullanarak Masaüstü Bildirimleri Göndermek

 1. Merhaba,
  Bilgiler için teşekkürler. Çokça araştırmama rağmen kesin sonuca ulaştıran bir kaynak bulamadım.
  Sekme kapalıyken de bildirim gönderebilmenin yolu nedir?
  Masaüstü bildirimlerin gittiği sayfa tarayıcıda açık olmasa da bildirim gönderme imkanımız var mıdır?

  1. Merhaba,
   O konuyu yazıyı yayınladıktan sonra bende merak ettim ama çok araştırma yapma fırsatım olmadı. Eğer bilgi edinirsem blogumda da paylaşmaya çalışırım.

 2. Merhaba Çalışmakta Ancak Butona Basınca Bunun Facebook Gibisi Yokmudur ? Gönderi Yazı Paylaşınca Devreye Girsin Masaüstü Bildirimi Atsın ?

  1. Merhaba, bilemiyorum ben temel kullanımını göstermek istedim sadece. Daha detaylı araştırmayı kullanım amacınıza göre yaparsanız daha net kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir