kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

JavaScript İle Kullanıcının İnternet Bağlantısını Kontrol Etmek

Eskiden eğer kullanıcı sitemize giriyorsa internete de bağlıdır diye düşünmemizde bir sakınca yoktu. Fakat HTML5 tabanlı hybrid mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte hazırladığımız sayfalara internet bağlantısı olmadan da bağlanılabileceğini hesaba katmamız gerekiyor. Dolayısıyla uygulamanızdaki belirli kısımları sadece internet varken çalıştırmak istiyorsanız size bunu yapmanızı sağlayacak bir JavaScript özelliğini bu yazımda göstereceğim. Yazı başlığı konusunda kararsız kalsam da bugün anlatacağım olayı karşıladığını düşünüyorum.

Canlı Demo

navigator.onLine

Tarayıcının navigator özelliği sayesinde bu bilgiye rahatça ulaşabiliyoruz. Aşağıdaki örnek JavaScript kodlarına baktığınızda ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz. navigator.onLine bize bağlantı durumunu true/false olarak boolean tipinde döndürecektir.

Örnek Kodlar

if (navigator.onLine) {
    alert("İnternete bağlısınız.");
} else {
    alert("İnternete bağlantınız kesildi!");
}

Canlı Demo

Kodlardan da göreceğiniz üzere kontrol işlemi oldukça basit. Siz isterseniz bunu bir fonksiyona bağlayarak daha farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Yukarıda paylaştığım demo linkine giderek fonksiyonu test edebilirsiniz. Hangi tarayıcıların bu özelliği desteklediğini görmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Not: Fonksiyonun size “true” değerini döndürmesi kullanıcının her zaman internete bağlı olduğunu göstermez. Yerel bir ağa bağlandığında da fonksiyon “true” değerini döndürecektir.

1 Comment

  1. teknikimalat

    3 kere okudum yine tam yapamadım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir