Uzun bir aradan sonra teknik bir yazıyla karşınızdayım. 2018’de Geri Dönüyorum başlıklı yazımda bahsettiğim seri yazılardan biri JavaScript Dersleri olacak. Bu yazı da serinin ilk yazısı. Genel olarak JavaScript dünyasına yumuşak bir giriş yapacağız. Daha önce JavaScript’in ne olduğundan, nerelerde kullanıldığından şuradaki yazımda bahsettim. JavaScript konusunda herhangi bir bilginiz yoksa önce o yazımı okumalısınız.

JavaScript Çalışma Ortamımızı Hazırlayalım

JavaScript kodlarımızı çalıştırmak için herhangi bir web tarayıcısı yeterli. Peki bu kodları hangi programda yazacağız? Windows’la birlikte gelen not defteri bile ilk kodunuzu yazmak için yeterli olsa da bu derslerdeki ekran görüntülerinde çoğunlukla Notepad++ programını göreceksiniz. Size de kodlamalarınız için başlangıçta Notepad++ gayet yeterli gelecektir. Programın güncel sürümünü buradan edinebilirsiniz.

İkinci adım olarak da derslerdeki örnekleri bulunduracağınız bir klasöre ilk.html isimli bir dosya oluşturun.
JavaScript'e Giriş - Temel HTML Sayfası
Dosyanızın içerisine yukarıdaki gibi temel HTML etiketlerini yazarak boş bir HTML sayfası hazırlayın.

Yukarıda linkini verdiğim yazımda JavaScript kodlarını sayfamıza farklı şekillerde dahil edebileceğimizden söz etmiştim. İlk derslerimizde çoğunlukla <script></script> etiketleri arasına yazdığımız yöntemi tercih edeceğim. <script></script> arasına yazdığınız kodlarınızı <body></body> etiketlerinin arasında sayfanın sonlarında bir yerde konumlandırmanızı tavsiye ederim. Hem diğer sayfa kodlarınızdan daha rahat ayırt edebilirsiniz. Hem de ilerleyen zamanlarda ayrı bir yazıda bahsetmeyi düşündüğüm web sayfanızın optimizasyonu açısından da faydalı bir adım atmış olursunuz.

İlk JavaScript Kodumuz

Her programlama dilinin ilk dersinde bir Hello World! yazdırma aşaması vardır 🙂 Ben sizden ilk cümle olarak “Neden JavaScript öğrenmek istiyorum?” sorusunun cevabınızı yazmanızı istiyorum. Ben dersi anlatan kişi olarak şimdilik adımı ve soyadımı yazarak bu adımı geçiyorum 🙂

<script>
document.write("Ahmet İşcan");
</script>

Örnekte de göreceğiniz üzere ekrana bir metin yazdıracağımızda document.write komutunu kullanıyoruz. Ve birçok programlama dilinde olduğu gibi noktalı virgül (;) komutun bittiğini belirtiyor.

Ekranda Uyarı (Alert) Göstermek

<script>
document.write("Ahmet İşcan");
alert("Ahmet İşcan");
</script>

İlk kodunuzun altına alert(“Ahmet İşcan”); şeklinde bir alert komutu ekleyip sayfayı yenilediğinizde göreceksiniz ki ekrana aşağıdaki resimdeki gibi bir uyarı kutusu geliyor.
JavaScript'e Giriş - Alert Sonucu

Basit düzeydeki hata veya uyarı mesajlarınızı kullanıcınıza alert komutuyla gösterebilirsiniz.

Bu dersi JavaScript dünyasına giriş konusu olarak gördüğümden ve okuyacak çoğu kişinin ilk defa JavaScript kodlayacağını tahmin ettiğimden sadece çalışma ortamının hazırlanması için gerekenlerden bahsetmek ve sizi konuya ısındırmak için yayına alıyorum. O yüzden daha fazla uzatıp detaya girmeyeceğim. Asıl kodlama işlemlerine ve örneklere sonraki derslerimizde gireceğiz.