Hemen girişte belirtmek isterim ki bu bir teşekkür yazısıdır arkadaşlar. Teknoloji blogu olan çoğu arkadaşın da bileceği üzere indir.com teknoloji bloggerlarına yeniyıl hediyesi gönderiyor. Gönderdiği hediyeler de genelde teknoloji severler için kullanışlı hediyeler oluyor. Bu yıl da geleneği bozmamış ve kullanışlı bir hediye yollamışlar.

Kargo geçtiğimiz cumartesi günü yani 2 Ocak’ta bana ulaştı. Ama yazıyı yazmaya ancak fırsat bulabildim. Bu arada hediyeden bahsetmeyi unuttum. Bu yılki hediye Google Cardboard. Bilmeyenler için söylemek gerekirse “Sanal Gerçeklik Gözlüğü” diye açıklayabiliriz. Katıldığım bilişim etkinliklerinde sanal gerçeklik gözlüğü standları oluyordu fakat genelde sıra uzun olduğu için deneme fırsatım olmamıştı. indir.com sayesinde sanal gerçeklik uygulamalarını da tecrübe etme fırsatım oldu. Aşağıda gözlüğün tamamlandığında ortaya çıkan halini görebilirsiniz.

Google Cardboard Final

Google Cardboard’dan söz etmişken nasıl kullanılacağını söylememek olmaz. Öncelikle telefona vr uygulamaları yüklüyoruz. Vr kısaltması “virtual reality” yani sanal gerçeklik ifadesinden geliyor. Gözlükte kullanacağınız uygulamaları telefonunuzun marketinden vr ya da vr games yazarak bulabilirsiniz. Sonrasında telefonunuzda uygulamayı çalıştırarak gözlüğün ön kısmına yerleştiriyorsunuz ve sanal dünyada gezinmeye başlıyorsunuz.

İlerleyen zamanlarda gözlükle biraz daha deneyimledikten sonra beğendiğim sanal gerçeklik uygulamalarıyla ilgili bir yazı daha yazmayı planlıyorum. Yazımı bitirmeden önce de indir.com ekibine buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Sonraki yazımda görüşmek üzere..