humans.txt

Humans.txt Nedir? Nasıl Oluşturulur? Ne İşe Yarar?

Web’le iç içe olup da robots.txt’yi bilmeyeniniz yoktur. Humans.txt ise henüz fazla kimsenin bilmediği fakat yaygınlaşmaya başlayan bir akım. Bende geçenlerde bir sitenin kaynak kodlarında humans.txt ibaresini görünce araştırdım ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşmak istedim. Henüz çoğu web sitesi humans.txt kullanmasa da en azından ne işe yaradığını öğrenmenizin sizin açınızdan faydalı olacağını düşünüyorum.

Humans.txt Nedir? Ne İşe Yarar?

Humans.txt temel olarak söz konusu web sitesinin yapımında emeği geçmiş olan tüm insanların isimlerinin ve görevlerinin yer aldığı bir metin dosyası. Aşağıdan örnek bir humans.txt dosyasının nasıl olabileceğini görebilirsiniz.

Humans.txt Nasıl Oluşturulur?

Humans.txt dosyanıza sitenizin geliştiricilerini, editörlerini, yöneticilerini ve sitenize katkıda bulunmuş diğer insanları ekleyebilirsiniz.

Humans.txt dosyanızı oluşturduktan sonra <head> tagları arasına <link rel=”author” href=”humans.txt” /> kodunu ekleyerek humans.txt dosyanızın yolunu da belirtebilirsiniz.

Popüler Web Sitelerinin Humans.txt Dosyaları

http://www.google.com/humans.txt
http://hizliresim.com/humans.txt
http://flickr.com/humans.txt

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

One thought on “Humans.txt Nedir? Nasıl Oluşturulur? Ne İşe Yarar?

  1. Tam olarak yararını ya da artısını çözemedim. Tamam sitedeki yazarları ve emeği geçenleri listeliyoruz da sonucunda yansıması ne oluyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir