Html5 Doctype

HTML5 DOCTYPE Kullanımı

HTML yazıp da DOCTYPE kavramını duymamış olanınız yoktur sanırım. Ama yine de açıklamakta fayda var tabi. Bu yazımda DOCTYPE Nedir?, DOCTYPE Neden Gereklidir?, DOCTYPE Nasıl Tanımlanır?, HTML5 DOCTYPE Nasıl Kullanılır? gibi sorularınızı yanıtlayacak bilgiler vermeyi düşünüyorum.

DOCTYPE Nedir?

DOCTYPE’ın açılımı Document Type’dır yani Türkçe söyleyecek olursak Belge Tipi anlamına gelmektedir. Sayfa başında DOCTYPE kullanarak tarayıcıya o sayfanın hangi tipte bir belge olduğunu söylemiş oluyoruz yani.

DOCTYPE Neden Gereklidir?

HTML’in yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda belli bir standart yoktu. O yüzden tarayıcılar kendi standartlarını oluşturmaya başlamıştı. W3C kuruluşu kurulduktan sonra web dünyasına belli standartlar getirildi. DOCTYPE ile de belgemizin hangi standartlarda olduğunu tarayıcıya bildiriyoruz ki belgemizi ona göre işlesin.

DOCTYPE Nasıl Tanımlanır?

DOCTYPE sayfa başında HTML’in ilk satırlarında tanımlanır. Her HTML sürümü için farklı DOCTYPE kullanılmaktadır. Buradan hangi HTML sürümü için nasıl bir DOCTYPE kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

HTML5 DOCTYPE Nasıl Kullanılır?

Şimdi asıl yazıyı yazma amacıma gelmiş bulunuyoruz. Önceki sürümlerde DOCTYPE tanımlamak biraz zor ve karmaşıktı. HTML geliştiricileri de bunu farketmiş olacak ki HTML5 ile birlikte DOCTYPE tanımlamak çok daha kolay bir hale geldi. Aşağıdan XHTML ve HTML5 DOCTYPE örneklerini inceleyerek aradaki farkı kendiniz de görebilirsiniz.

XHTML 1.0 Scrict DOCTYPE Tanımlama

HTML5 DOCTYPE Tanımlama

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir