Go Nedir? sorusunu cevaplamaya başlamadan önce bu yazıyı neden yazmak istediğimi açıklamak istiyorum. Go ile ilk olarak bundan 2 yıl önce üniversitedeyken Go ile ilgili  bir seçmeli ders aldığımda tanıştım. Yaklaşık 1 ay önce de Eskişehir Aktif Felsefe’de bir Go kursuna başladım. Böylelikle son zamanlarda çevremdekilere Go’dan çok bahsetmeye başladım ve insanların Go’yu merak ettiğini farkettim. Böylece Go ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdim.

İlk olarak Go’nun ne olduğundan bahsedip devamında da Nasıl Go öğrenebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Yazıdaki bazı kısımları diğer sitelerden kopyalayacağım için internette aradığınızda da bu sayfadakine benzer bilgilerle karşılaşmanız olasıdır.

Go Nedir?

Go’yu en basit şekilde açıklayacak olursak kısaca “çin taş oyunu” diyebiliriz.  “Go kökenleri Tao’cu felsefeden alan 4000 yıllık bir taş oyunudur.” diye de açıklayabiliriz.

Go temelde bir alan oyunudur. 19*19 boyutunda bir tahtada 181 siyah ve 180 beyaz taş ile oynanır. Toplamda 361 taş olmasına rağmen oyun boyunca taşların tamamı kullanılmayabilir. Oyuna siyah taraf başlar ve eğer seviyeler eşit değilse zayıf olan tarafa siyah taşlar verilerek bir nevi avantaj sağlanır.

Go felsefesiyle ilgili bu kadar giriş yeterli sanırım. Şimdi de Nasıl Go Öğrenirim? diyen ziyaretçilerimin merakını giderecek birşeyler yazayım.

Go Nasıl Öğrenilir?

Go öğrenmeye yeni başlayanlar genelde 9*9 tahtada oyunun temel kurallarını öğrenir. Daha sonra ise 13*13’lük orta boy tahtada pratikler yaparak alana yönelik oyunda kendilerini geliştirirler. Yeterli düzeyde pratikten sonra gerçek go tahtasına yani 19*19’luk go tahtasına geçilir.

Go Nasıl Oynanır? diye düşünen arkadaşlar bu linki inceleyebilirler.

Go Felsefesi

Go oyunundaki 4 köşe mevsimleri ifade etmektedir. 361 nokta ise günleri temsil etmektedir. Go oyunu yüzyıllardır değişmeyen sade kuralları ve sonsuza yakın (361!) varyasyonları bireye çok geniş özgürlükler tanır. Konulan taşın yerinden oynatılmaması ve geri alınmaması Go’da tıpkı yaşamda olduğu gibi bir geri dönülmezlik ilkesi oluşturur. Yani yapılan bir hata oyunun sonuna kadar tahtadan silinemez. Ya da her iyi hamle oyunun sonuna kadar size destek olmayı sürdürür. Ayni Go oyununu iki kez oynayamazsınız.

Go İle İlgili Bağlantılar

http://www.tgod.org.tr/go-nedir