Geolocation API

Geolocation API Kullanımı

Geolocation api kullanarak kullanıcı konumunu alabilirsiniz. Peki kullanıcı konumunu nerelerde kullanabiliriz? Örneğin kullanıcılarınıza şehirlere göre değişen bir sayfa sunmak isterseniz konumunu almanız size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Şimdi isterseniz Geolocation API kullanarak kullanıcının konumunu nasıl alabileceğimize bir bakalım.

Canlı DemoKodları İndir

Tarayıcı Desteğinin Kontrol Edilmesi

Aşağıdaki kod yardımıyla kullanıcının tarayıcısının geolocation özelliğini destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsiniz.

Tarayıcıdan konum almak için navigator.geolocation nesnesinden yararlanırız. in komutu yardımıyla bu nesnenin kullanılabilirliğini test edebiliriz.

Kullanıcının Konum Bilgilerini Almak

Eğer tarayıcı destekliyorsa navigator.geolocation.getCurrentPosition metodu yardımıyla kullanıcının konum bilgilerine erişebiliriz. Bu metodu kullandığınızda tarayıcı kullanıcıdan işlem onayı alarak konumu size verecektir. Chrome’da aşağıdaki resimdeki gibi bir onay diyaloğu çıkarak kullanıcıdan izin isteyecektir.

Geolocation API İzin Ekranı

Örnek Kodlar:

Konum Bilgilerinin Formatı

Geolocation API yardımıyla aldığımız konum bilgilerinin formatı aşağıdaki gibi olacaktır. Kendinize lazım olan kısımları ayıklayarak projenizde kullanabilirsiniz.

Canlı DemoKodları İndir

Güncel tarayıcılar bu özelliği desteklediği için yeni projelerinizde gönül rahatlığıyla Geolocation API’yı kullanabilirsiniz. Sonraki yazımda görüşmek üzere..

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

One thought on “Geolocation API Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir