Euro

Php İle Güncel Döviz Kurlarını Çekmek

Döviz kurları özellikle e-ticaret projelerinin olmazsa olmazlarındandır. Geçtiğimiz hafta da kodladığım bir e-ticaret projesinde döviz kurlarını çekmem gerekti. Normalde piyasa.com apisinden faydalanıyordum ama kontrol ettiğimde piyasa.com’un kapandığını farkettim. Biraz araştırınca Merkez Bankası’nın da xml ile kurları yayınladığını öğrendim. Daha önce neden doğrudan oradan çekmemişim orası da ayrı bir konu. Hazır bunu öğrenmişken Merkez Bankası’ndan döviz kurlarının nasıl çekilebileceğini de blogumda paylaşmak istedim.

Aşağıdaki kodlar yardımıyla istediğiniz döviz kurunu çekebilirsiniz. Döviz kuru kısaltmasını key(anahtar) olarak kullanabilmek için önce tüm kurları döngüde bir kez döndürdüm. Farklı yöntemlerle de kolayca alabilirsiniz ama bu yöntem bana daha kullanışlı geldi. (daha&helliip;)

Devamını Oku

Sinema Salonu

Php İle Sinema Seanslarını Çekmek

Sinema seanslarını yayınlamanızı gerektirecek bir site yapıyorsanız verileri çekeceğiniz bir yere ihtiyaç duyarsınız. Çünkü vizyonda olan onlarca filmin seanslarını tek tek girme işlemi çok fazla zaman alacaktır. Sürekli güncellik isteyen bir iş olması da cabası. Dolayısıyla bu işi çözmenin en basit yolu sinema seans verilerini güvenilir bir siteden çekmekten geçiyor. Sinema sitelerinden veri çekmeyi pek tavsiye etmiyorum. Google’ın “Movie Showtimes” isimli servisi neredeyse bu iş için yapılmış gibi 🙂 (daha&helliip;)

Devamını Oku