Php Chr Fonksiyonu ve Kullanım Şekli

Bazen elimizde bulunan ASCII kodları metine dönüştürmemiz gerekebilir. Bunun gibi durumlarda kullanmak üzere Php’de chr() fonksiyonu bulunmaktadır. Bu fonksiyona parametre olarak dönüştürmek istediğimiz ASCII kodunu veriyoruz ve bize bu ASCII kodunun karşılığını döndürüyor.

Aşağıdaki örneği incelediğinizde demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz. (daha&helliip;)

Devamını Oku

Php Addslashes Fonksiyonu ve Kullanım Şekli

Php’nin farklı işlevleri yerine getirmek üzere birçok fonksiyonu var. İhtiyaç duydukça bu fonksiyonları kullanmaktayız. Bunlardan bir tanesi de addslashes() fonksiyonu.

addslashes Fonksiyonu Ne İşe Yarar?

En basit haliyle söylemek gerekirse addslashes fonksiyonu kendisine parametre olarak verdiğimiz ifadedeki özel karakterlerin önüne tersbölü(\) ya da ters slash dediğimiz sembolü koyar. (daha&helliip;)

Devamını Oku

T.C. Kimlik No

Php İle T.C. Kimlik No Doğrulama Fonksiyonu

Eğer büyük bir proje geliştirecekseniz ya da gerçekten önemli bir proje geliştiriyorsanız kullanıcılarınızın doğrulama işlemi gerçekten önemli bir hal alır. E-posta vb. doğrulama bizi bir yere kadar idare eder fakat artık bazı büyük firmalar doğrulamalarda T.C. Kimlik No istemeye başladı. T.C. kimlik numarasını doğrudan kontrol etme imkanımız yok maalesef(en azından ücretsiz yok). Ama bilindiği üzere T.C. kimlik numarasında bulunması gereken belli nitelikler var ve bu niteliklere göre kontrol edebiliriz. (daha&helliip;)

Devamını Oku

PHP

PHP Dosya Var Mı Yok Mu?

Evet arkadaşlar başlıktan da anlayacağınız üzere bu yazıda PHP ile dosya kontrolünün nasıl yapılacağını anlatacağım. Bugün üzerinde çalıştığımız bi projeden dolayı bir dosyanın yerinde olup olmadığını kodla kontrol etmem gerekti. Uzun zamandır dosya işlemi gerektiren bir proje kodlamadığım için fonksiyonu hatırlayamadım ve internette aradım. Karşıma çıkan sitelerden birinden kodu kopyaladım ve kullandım fakat kod çalışmıyordu. Meğer bir “s” harfi eksikmiş 🙂 (daha&helliip;)

Devamını Oku