jQuery

jQuery Sürüm Bulma

Projelerimizde jQuery kütüphanesini sık sık kullanmaya başladık. Haliyle jQuery ile ilgili temel bilgiler de bize bazen lazım oluyor. Bugün bir projede jQuery sürümünü öğrenmemi sağlayan JavaScript kodu lazım oldu. İlerleyen zamanlarda jQuery versiyonunu öğrenmek isteyen başka arkadaşlar olabilir ya da bu kod bana tekrar lazım olabilir diye blogda paylaşmak istedim. (daha&helliip;)

Devamını Oku

jQuery

jQuery İle Girilen Değerlerin Tümünü Büyük Ya da Tümünü Küçük Yapmak

Başlık biraz uzun oldu ama içeriğinde ne olduğunu en rahat bu şekilde anlatabilirim diye düşündüm. Yaptığımız birçok projede kullanıcıdan veri girişleri yapmasını istiyoruz. Zaman zaman da bu girişleri bir standarta bağlamamız gerekiyor. Mesela kullanıcı adı alanının sadece küçük harflerden oluşmasını ya da ad soyad alanının sadece büyük harflerden oluşmasını istiyor olabilirsiniz.
(daha&helliip;)

Devamını Oku

JavaScript

JavaScript Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Öğrenilir?

Genelde örnek kodlarla pratiğe yönelik paylaşımlar yapmayı tercih ediyorum. Fakat jQuery Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazım tahminimden fazla ilgi görünce jQuery’nin temelini yani JavaScript’i de açıklamak istedim. Bu yazımda da JavaScript Nedir, JavaScript Nerelerde Kullanılır, JavaScript İle Neler Yapılabilir, JavaScript Nasıl Kullanılır, JavaScript Nasıl Öğrenilir  gibi sorulara açıklık getirmeye çalışacağım. (daha&helliip;)

Devamını Oku

jQuery

jQuery Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

jQuery nedir? jQuery ne işe yarar? jQuery Nasıl Kullanılır? jQuery Nasıl öğrenilir? jQuery’e nereden başlamalıyım? gibi sorular birçok web geliştiricinin kafasını kurcalayan ortak sorulardır. Bu yazımda elimden geldiğince bu sorulara cevap vermeye çalışacağım. Web projeleri geliştirirken zamandan ve emekten tasarruf etmemizi sağlayan jQuery kütüphanesini öğrenmeye başlayacak arkadaşlara yararlı olması dileğimle yazıma başlıyorum. (daha&helliip;)

Devamını Oku