JavaScript Dersleri: #01 JavaScript'e Giriş

JavaScript Dersleri: #01 JavaScript’e Giriş

Uzun bir aradan sonra teknik bir yazıyla karşınızdayım. 2018’de Geri Dönüyorum başlıklı yazımda bahsettiğim seri yazılardan biri JavaScript Dersleri olacak. Bu yazı da serinin ilk yazısı. Genel olarak JavaScript dünyasına yumuşak bir giriş yapacağız. Daha önce JavaScript’in ne olduğundan, nerelerde kullanıldığından şuradaki yazımda bahsettim. JavaScript konusunda herhangi bir bilginiz yoksa önce o yazımı okumalısınız. (daha&helliip;)

Devamını Oku

Internet

JavaScript İle Kullanıcının İnternet Bağlantısını Kontrol Etmek

Eskiden eğer kullanıcı sitemize giriyorsa internete de bağlıdır diye düşünmemizde bir sakınca yoktu. Fakat HTML5 tabanlı hybrid mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte hazırladığımız sayfalara internet bağlantısı olmadan da bağlanılabileceğini hesaba katmamız gerekiyor. Dolayısıyla uygulamanızdaki belirli kısımları sadece internet varken çalıştırmak istiyorsanız size bunu yapmanızı sağlayacak bir JavaScript özelliğini bu yazımda göstereceğim. Yazı başlığı konusunda kararsız kalsam da bugün anlatacağım olayı karşıladığını düşünüyorum. (daha&helliip;)

Devamını Oku

JavaScript Masaüstü Bildirimleri

JavaScript Kullanarak Masaüstü Bildirimleri Göndermek

Bildiğiniz gibi HTML5 ile birlikte birçok yeni özellik girdi hayatımıza. Bunlardan bir tanesi de masaüstü bildirimleri. Bu özellik sayesinde tarayıcınız simge durumundayken bile bildirimleri alabiliyorsunuz. Bu özelliği projelerinde kullanmak isteyen arkadaşları düşünerek basit örneklerle bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi anlatmak istedim.

Masaüstü bildirim özelliğini destekleyen tarayıcılarda kullanıcıdan onayı alarak rahatlıkla bildirimler gönderebiliyoruz. IE şuan için bu özelliği desteklemiyor sanırım. Testlerimde Chrome ve Firefox’da ise herhangi bir problemle karşılaşmadım. (daha&helliip;)

Devamını Oku

jQuery

jQuery İle Girilen Değerlerin Tümünü Büyük Ya da Tümünü Küçük Yapmak

Başlık biraz uzun oldu ama içeriğinde ne olduğunu en rahat bu şekilde anlatabilirim diye düşündüm. Yaptığımız birçok projede kullanıcıdan veri girişleri yapmasını istiyoruz. Zaman zaman da bu girişleri bir standarta bağlamamız gerekiyor. Mesela kullanıcı adı alanının sadece küçük harflerden oluşmasını ya da ad soyad alanının sadece büyük harflerden oluşmasını istiyor olabilirsiniz.
(daha&helliip;)

Devamını Oku

JavaScript

JavaScript Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Öğrenilir?

Genelde örnek kodlarla pratiğe yönelik paylaşımlar yapmayı tercih ediyorum. Fakat jQuery Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazım tahminimden fazla ilgi görünce jQuery’nin temelini yani JavaScript’i de açıklamak istedim. Bu yazımda da JavaScript Nedir, JavaScript Nerelerde Kullanılır, JavaScript İle Neler Yapılabilir, JavaScript Nasıl Kullanılır, JavaScript Nasıl Öğrenilir  gibi sorulara açıklık getirmeye çalışacağım. (daha&helliip;)

Devamını Oku

jQuery

jQuery Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

jQuery nedir? jQuery ne işe yarar? jQuery Nasıl Kullanılır? jQuery Nasıl öğrenilir? jQuery’e nereden başlamalıyım? gibi sorular birçok web geliştiricinin kafasını kurcalayan ortak sorulardır. Bu yazımda elimden geldiğince bu sorulara cevap vermeye çalışacağım. Web projeleri geliştirirken zamandan ve emekten tasarruf etmemizi sağlayan jQuery kütüphanesini öğrenmeye başlayacak arkadaşlara yararlı olması dileğimle yazıma başlıyorum. (daha&helliip;)

Devamını Oku

Ternary Operatörü

Php ve JavaScript’te Ternary Operatör Kullanımı

Php veya JavaScript kullanarak bir karşılaştırma yapmak istediğimizde genelde if-else yapısından faydalanırız, bazen de switch kullanırız. Fakat bunlar basit işlemler için fazladan kod yazmamıza sebep olur. Bu gibi durumlar için (koşul ? doğru : yanlış) yapısına sahip Ternary operatöründen faydalabiliriz. Ternary operatörü basit karşılaştırmaları uzatmadan tek satırda halletmemizi sağlar. (daha&helliip;)

Devamını Oku