kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

En İyi Zombi Filmleri

Her insanın sevdiği filmlerin türü birbirinden farklıdır. Beni tanıyanlar bilir, genelde fantastik filmlerden hoşlanırım. Özellikle zombi ve vampir filmlerinden. Piyasaya her yıl bir sürü zombi ve vampir filmi çıksa da çoğu izlemeye değer bile olmuyor. Bende benim gibi bu tür filmleri sevenler için bir liste hazırladım. Sıralama benim görüşlerimi yansıtsa da sinema sitelerindeki puanlamaları da göz önünde bulundurdum. Buyrun listeye geçelim. Listede filmin kısa bir tanıtımından sonra fragmanını koydum ki filmler hakkında fikir sahibi olabilesiniz.

İzlenebilecek En İyi Zombi Filmleri

Ölümcül Deney (Resident Evil) Serisi
Son filmini çok beğenmesem de seri genel olarak ilk sırayı hakedebilecek kadar iyi. O yüzden mutlaka izleyin derim. Kısaca filmin konusunu da sizinle paylaşayım. Raccoon şehrinin dışında Umbrella Corporation isimli bir şirket tarafından yönetilen, Hive isimli bir genetik araştırma merkezi bulunmaktadır. Araştırmalar esnasında uygulanan deneylerden birinde üretilen T-virus isimli virüsü ele geçiren bir hırsız bu virüsü Hive binasının içerisine salar. Virüs The Red Quinn isimli yapay zekayı ele geçirir ve sonrasında merkezdeki herkese bulaştırmaya başlar. Tüm personel zombiye dönüşür ve bu zombiler Red Quinn tarafından yönetilir. Red Quinn’i durdurmak için merkeze gelen bir ekip bu yapay zeka makineyle savaşırken zombilerle de baş etmeye çalışacaktır.

Ben Efsaneyim (I Am Legend)
Will Smith’in başrolünü oynadığı Ben Efsaneyim filmi de son derece güzel bir zombi filmi. Sinema sektöründeki birçok filmden ayrılmasının bir başka nedeni de filmin 3 farklı sonunun olması. 3 sonu da izlemenizi tavsiye ederim. Filmde, Robert Neville korkunç bir virüsün her yere yayılmasına engel olamamış bir bilim adamıdır. New York’ta hayatta kalabilenlerdendir. Daha doğrusu o, tüm üstün deneyim ve bilgilerine rağmen bu virüsün önünü kesememiş ve ancak kendi bedeni söz konusu virüse bağışıklık kazanmıştır. Bu noktada olan aslında tek kişidir. Üç yıl süre ile her türlü imkanını kullanarak kendisi gibi hayatta kalabilmiş başkaları varsa onlara ulaşmaya çalışır ve aslında yalnız değildir. Neville’in direnme gücünü sağlayan tek şey misyonunu yerine getirmek tutkusudur. Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini terse çevirmesi gerekmektedir. Zaman hızla tükenmektedir.

Dünya Savaşı Z (World War Z)
Bu film için yakın zamanda çıkan en iyi zombi filmi diyebilirim. Görsel efektler olarak tam bir zombi şöleni sizi bekliyor 🙂 Filmin çekimleri gerçekten çok hoşuma gitmişti. Başrolünde de Brad Pitt gibi bir efsane oynadığından kesinlikle kaçırılmayacak bir film diyebilirim. Filmde Brad Pitt’in canlandırdığı Gerry Lane, iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır… Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için dünyayı dolaşacak ve bunu yaparken hayli kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır.

Zombieland
Zombieland diğer zombi filmlerinin aksine sırf korku kategorisine girmeye çalışmayıp araya komedi de serpiştirmiş bir film. Filmden gelen tepkiler olumlu olunca dizisi de çekilmeye başlamıştı. Ama dizisinde son durum nedir bilmiyorum. Filmde zombi salgınıyla yaşamları kabusa dönen bir grup insanın tehlikeli yolculuğu komedi ve korku öğeleri harmanlanarak anlatılıyor. Vaktiniz olduğunda izleyin derim. Maalesef filmin Türkçe dublajlı ya da Türkçe altyazılı fragmanını bulamadım.

Sıcak Kalpler (Warm Bodies)
Sıcak Kalpler diğer zombi filmlerinden biraz farklı diyebiliriz. Çünkü bu sefer işin içinde aşk da var. İnsanoğlu yaklaşık 8 yıl önce başlayan ve nedeni, nasıl yayıldığını artık hatırlanmayan bir zombi salgınının esiri olmuştur. Zombilerin sayısı, hayatta kalmayı başaran bir grup insandan çok daha fazladır; insanlar ellerindeki tüm silah teknolojisine rağmen kendilerini ancak yüksek duvarların ardına hapsederek emniyete almışlardır. Zombilerin pek çoğu gibi havaalanında yaşayan R, bir gün arkadaşlarıyla beslenmeye çıktığında, kendisini öldürmek isteyen Julie ile karşılaşır. Onu ısırıp beslenmesi gerekirken aşık olmuştur, zira kaybettiği insani özellikleri teker teker ve yavaş yavaş yerine gelmeye başlar. Julie’ye hissettiği aşk kalbinin yeniden atmasını sağlarken, adını ve nasıl öldüğünü dahi hatırlamayan karakterimiz hislerini geri kazandıkça ‘iyileşir’; üstelik bu iyileşme etkisi salgından etkilendiğine inanılan diğer zombileri de olumlu yönde etkileyecektir… Tabii insanlığın geri kalanını inandırabilirlerse!

Ölülerin Şafağı (Dawn Of The Dead)
Ölülerin Şafağı izlediğim ilk zombi filmlerinden bir tanesi. O yüzden bu listede yer almayı hak ettiğini düşündüm. Film 2004 yılında vizyona girmişti. Bir gece içinde dünya, gerçeküstü boyutlarlardaki nedeni anlaşılamayan, açıklanamayan ve öldürücü bir belanın işgal ettiği ve ölülerin ölmediği, yaşayan bir kabusa dönüşür.

28 Gün Sonra (28 Days Later)
Zombi filmlerinin öncülerindendir diyebiliriz. Sonrasında 28 Hafta Sonra diye bir tane de devam filmi çıkmıştır. İngiltere’de bir genetik araştırmalar ensitüsünde bilimadamları insan doğasındaki şiddeti ve öfkeyi önleyebilmek amacıyla bazı tehlikeli deneyler yapmış ve bunun sonucunda ‘rage’ adını verdikleri bir virüs geliştirmişlerdir. Ancak bu araştırmalarda denek olarak maymunların kullanıldığını öğrenen hayvan hakları koruyucusu bir grup eylemci, bilimadamlarının maymunlara zarar verdikleri gerekçesiyle kendi yöntemleriyle deneylerin yapıldığı binaya sızarak korunaklı kafeslerde tutulan ve bilimadamlarının ‘rage’ virüsü aşıladıkları maymunlardan birini serbest bırakırlar.Fakat serbest kalan maymun kafesten çıkar çıkmaz eylemcilerden birine saldırır ve olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır.

Şimdilik listeyi burada bitiriyorum. Bu listede yer almaya değecek başka bir zombi filmi izlersem listeyi güncelleyeceğim. İyi seyirler..

3 Comments

 1. armagan

  Geçen yıl bu sürelerde kendimce hazırladığım listeyle örtüşmesine memnun kaldım doğrusu 🙂 Ben Efsaneyim nedense benim için bir numara ve elbette seri hâlinde düşününce Resident Evil benzersiz bir yapım. Pc oyunu (Nemesis) çıktığından beri müptelasıyım hatta.
  Dünya Savaşı Z’yi izlemedim; ancak yorumlar genel olarak iyi yönde. Şimdi okuyunca aklıma geldi, en kısa sürede izlemek istiyorum… 🙂
  28 gün ve haftanın ardından 2.8 yıl gibi bir devam filmi de hoş olabilir; en azından tv gösterimi için başarılı olabilir ayrıca.
  Elinize sağlık, gerçekten güzel liste olmuş… 😉

  • Ahmet İşcan

   Evet zevklerimiz büyük oranda aynıymış 🙂 Resident Evil’i seri olarak baz aldığımdan ilk sıraya yerleştirmek istedim. Dünya Savaşı Z’yi de kesinlikle izleyin derim. Tamamı için süper diyemesem de harika birkaç sahne var. Sırf o sahneler için bile izlenebilecek bir film 🙂

 2. beyaz sohbet

  En Cok izledigim Kategoriler Arasındadır Zombi Filmleri hic sıkılmadan izliyorum her zaman ((:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir