DMLS Nedir?

3D yazıcı teknolojileri arasında yer alan DMLS (Direct Metal Laser Sintering) teknolojisi, kalıp üretimine gerek kalmadan, farklı malzemeler kullanılarak metal parçaların üretilmesini sağlar. “3D metal yazıcı teknolojisi” olarak da adlandırılan DMLS teknolojisi ile yapılan üretim, mikron seviyede bulunan metal tozlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu tozlar yüksek sıcaklık derecesinde işlenir ve lazer vasıtasıyla katman katman sinterlenir. Bu sayede hızlı bir biçimde metal prototiplerin ve metal parçaların üretimi gerçekleştirilir.

Geleneksel imalat yöntemlerinin daha yüksek maliyete sahip olması ve üretim sürecinin daha uzun olması insanların DMLS teknolojisine yönelmesini sağlıyor. DMLS teknolojisi sayesinde üretim kısmında optimum maliyet avantajı elde ediliyor. Zaman ve maliyet odaklı bir teknoloji olan DMLS teknolojisi 3 boyutlu parça üretebilmek için yararlanabileceğiniz en önemli teknolojiler arasında yer alıyor. Ancak bu teknolojiden verimli ve etkili sonuçlar elde edilebilmesi için profesyonel şekilde uygulanması gerekir.

DMLS Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Bu teknolojinin sağladığı en önemli avantaj, üretimde pek çok farklı malzemenin kullanılabilir olmasıdır. Paslanmaz çelik, titanyum, inconel, alüminyum ya da bakır alaşımlar kullanılarak metal prototip ve parça üretimi yapılabilir. Aynı zamanda bu teknoloji ile üretilen parça ve prototipler korozyona karşı yüksek direnç özelliği sergiler. Endüstriyel üretim sürecine ciddi düzeyde ivme kazandıran DMLS teknolojisi zaman yönünden sağladığı tasarruf ile ön plana çıkıyor. Hızlı protipleme ve hızlı üretim avantajı bu teknolojinin gün geçtikçe daha yaygın biçimde kullanılmasını beraberinde getiriyor.

DMLS teknolojisinin bir diğer avantajı üretim sonrasında istenen ardıl işlemlerin de yapılabiliyor olmasıdır. Üretimin ardından boyama, parlatma gibi işlemlerin yanı sıra sızdırmazlık, polisaj gibi işlemler de uygulanabilir.

DMLS Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kompleks yağlar ve gaz bileşenleri ve kısmen konsolide edilmiş havacılık parçalarının prototiplerinin üretiminde DMLS teknolojisi yaygın şekilde kullanılır. Havacılık ve savunma sanayinde de kullanılan DMLS teknolojisi aynı zamanda medikal parça ve prototip üretiminde de kullanılıyor. Metal malzeme kullanılarak yapılan farklı üretim teknikleri ile kıyaslandığında DMLS teknolojisinin işlemi çok daha kısa sürede tamamladığı da ortaya çıkıyor. Bu durum, hızla üretim aşamasına geçilmesi gereken durumlarda teknolojiden daha fazla faydalanılmasını beraberinde getiriyor. Tasarım süreci esnasında çıkarmalı üretim ve döküm tekniklerinde tamamen özgür hareket edebilmeyi sağlar.

DMLS Teknolojisi Nasıl Uygulanır?

Havacılık sektöründe sık kullanılan paslanmaz çelik ve titanyum malzemeler DMLS teknolojisinde farklı alternatifler eşliğinde size sunulur. Döküm ya da talaşlı imalat sistemleri ile uzun zaman alacak olan üretim faaliyetleriniz DMLS sayesinde sadece birkaç iş gününde tamamlanabilir.

DMLS ile üretim yapılacağı zaman ilk önce metal tozu temin edilir ve üretim haznesine gönderilir. Üretim haznesine lazer ışınları vasıtasıyla metal tozları sinterlenir. Artı 90 tarafından DMLS hakkında hazırlanan sayfaya göz atarak DMLS teknolojisi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.