kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

DigitalOcean DNS Ayarları

Dün DigitalOcean altyapısıyla nasıl uygun fiyatlı vps sahibi olabileceğimizi buradaki yazımda anlatmıştım.Kurduğunuz vps’i bir alan adında kullanabilmeniz için alan adınızın nameserver ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bu durumda da karşınıza iki seçenek çıkıyor.

DigitalOcean’ın sağladığı nameserver adreslerini kullanmak veya kendi özel nameserver ayarlarımızı tanımlamak. Sırasıyla iki yolu da resimli olarak anlatacağım.

Domaini DigitalOcean Nameserverlarına Yönlendirmek

İlk olarak domaini aldığınız firmadaki panelinize girerek domaininizin dns sunucularını ns1.digitalocean.com ve ns2.digitalocean.com şeklinde değiştirmeniz gerekiyor.

Sonrasında DigitalOcean panelinize girerek soldaki menüden DNS linkine tıklamalısınız. Sonrasında açılan sayfadan Add Domain butonuna tıklıyoruz. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek.

DigitalOcean DNS Ayarları

Burada Name yazan kutucuğa domain adresinizi, IP Address yazan kutucuğa kurduğunuz sunucuya ait IP adresini yazıyorsunuz. Son olarak da Select a droplet yazan seçim kutusundan domainin barınacağı sunucuyu seçiyorsunuz.

Create Domain butonuna tıklayarak domain ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Daha sonra domaininizin nameserver ayarlarıyla ilgili güncelleme yapmak istediğinizde yine bu sayfayı kullanabilirsiniz.

DigitalOcean’da Kendi Özel Nameserverlarımızı Kullanmak

Bu işlem için de öncelikle kendi domain firmanızın paneline giriş yapmalısınız. Nameserver olarak kullanmak istediğiniz ve yeni kurduğunuz sunucunuzda barınacak olan domainin ayarlarına gelerek Alt İsim Sunucu(Name Server) kısmından ns1.alanadi.com ve ns2.alanadi.com diye iki değer oluşturmalı ve bu değerlere sunucunuzun IP adresini atamalısınız.

Sonrasında domaininizin DNS ayarlarını ns1.alanadi.com ve ns2.alanadi.com şeklinde güncellemelisiniz.

Bu iki işlemi tamamladıktan sonra DigitalOcean panelinize girerek sol menüdeki DNS seçeneğine tıklıyoruz. Yine yukarıdaki ilk adımda göreceğiniz üzere domaininizi sisteme eklemeniz gerekiyor. Ama sonrasında farklı olarak ek bir işlem yapmamız gerekiyor. Normalde ilk oluşturduğunuzda bilgiler aşağıdaki gibi olacaktır.

DigitalOcean DNS Ayarları

Ama kendi nameserver değerlerimizi kullanmak istediğimiz için buradaki NS değerlerini siliyoruz. Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kendi ns1.alanadi.com. ve ns2.alanadi.com. değerlerimizi giriyoruz. Ama sakın değerlerin sonuna .(nokta) eklemeyi unutmayın.

DigitalOcean DNS Ayarları 3

İşlemlerimizi tamamladığımızda domainimize ait değerler aşağıdaki gibi görüntülenmeli. İşlemlerde bir hata yapmadıysanız bir süre sonra kendi nameserverleriniz üzerinden domaininiz çalışır konuma gelmiş olmalı.

DigitalOcean DNS Ayarları 4

5 Comments

 1. çağlardmr

  çok teşekkürler, birçok siteye baktım fakat bulamamıştım. digitalocean kayıt hakkında birçok site var fakat vps yönetimi hakkında yeterince Türkçe kaynak yok, umarım siz paylaşımlarınıza devam edersiniz 🙂

 2. Semih

  Merhaba,
  Dediklerinizi yaptım. Fakat dün gece açılan site bugün açılmıyor. Neden olabilir? Godaddy ya da Digitalocean’da sorun olabilir mi? Benmi hatalı yaptım? Who is ler doğru gösteriyor.

  • Ahmet İşcan

   Bazen oturması biraz zaman alabiliyor. Özellikle nic.tr kayıtlı alan adları geç entegre oluyor. Com uzantılı bir alan adım 15 dakika içerisinde ulaşılabilir olurken ahmetiscan.web.tr yi birkaç saat beklemiştim. Farklı ülkelerden girişte bir sorun olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin isterseniz.

   • Semih

    O zaman bu bekleme süresini Türkiye saatine göre gece yarısı yaparak sabahı beklemek daha uygun olur. Site açılmadığı için değişikliklerimi geri almak zorunda kaldı tekrar deneyeceğim. Teşekkürler.

    • Ahmet İşcan

     Evet siteyi yeni sunucuya taşıma olaylarını olabildiğince 00:00 sonrasında yapmaya çalışıyorum ben çoğunlukla. Umarım sonraki denemen sıkıntısız olur. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir