kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

CIA Uygulamasıyla Arayanın Kimliğini Öğrenme – Android

Tanımadığınız kişiler sürekli sizi rahatsız ediyor ve bilmediğiniz numaralar sizi sürekli arıyorsa bu bir süre sonra rahatsız edici olmaya başlar. Birkaç yıl önce olsaydı telefonu açmadan karşımızdakinin kim olduğunu öğrenmemiz pek mümkün olmuyordu. Telefonu açsak bile karşımızdaki insan bize kim olduğunu söylemek istemeyebiliyordu. Dolayısıyla sürekli bir rahatsızlık durumu mevcut oluyordu.
Ama artık akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla bu problem olmaktan çıktı. Buna çözüm üretmek için birçok uygulama yapıldı. Bunlardan bir tanesi de CIA yani tam açılımıyla caller identification app. Bunu Türkçe’ye çevirecek olursak Arayanın Kimliği Uygulaması anlamına geliyor. Bu da demek oluyor ki bu uygulamayı kullanırsanız büyük olasılıkla sizi arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenebileceksiniz. Büyük olasılıkla diyorum çünkü uygulamanın numara veritabanı yine sizin gibi uygulamayı kullanan diğer kullanıcılar sayesinde oluşturuluyor.

Uygulamayı ilk yüklediğinizde size rehberinizi paylaşmak isteyip istemediğinizi soruyor. Onaylarsanız sizin de rehberinizdeki numaralar diğer kullanıcıların aramalarında kullanılmak üzere ortak rehbere ekleniyor.

CIA Ekran Görüntüsü

CIA Ekran Görüntüsü

CIA Uygulamasının Ek Özellikleri

Uygulama sadece elle sorguladığınızda bilinmeyen numaranın sahibini gösterdiği gibi aynı zamanda isterseniz yeni gelen aramalar esnasında da ufak bir sorgu yaparak arayan kişinin kimliği hakkında sizi bilgilendiriyor.

Ya da isterseniz sizi rahatsız eden numarayı “Kara Listeye” alarak, size ulaşmasını tamamen engelleyebilirsiniz.

CIA Çalışma Prensibi ve Güvenlik Konusu

Aslında yukarıda da kısaca uygulamanın çalışma mantığını açıklamıştım. Uygulamanın çalışma mantığı bu programları kullanan kişiler arasında bilgi paylaşımı olarak açıklanabilir. Yani CIA kullanan kullanıcıların rehberinden bir ‘veritabanı’ oluşturuluyor ve arama sırasında numara bu veritabanından kontrol edilerek bilgilendirme yapılıyor..

Program ilk kullanımda size rehberinizi paylaşıp, paylaşmayacağınızı soruyor ve isteğe bağlı olarak yani siz onaylarsanız veritabanına ekliyor.

Bu size kötü birşey gibi gelebilir ama olayın aslına baktığımızda uygulama ‘İsimden telefon numarası’ değil ‘Telefon numarasından İsim‘ buluyor. Yani bir başka kişi sizin ya da rehberinizdeki kişilerin isimlerini aratarak numaralara ulaşamıyorlar.

Tüm bunlara ek olarak kendi numaranızın rehberde yer almasından rahatsız olursanız http://cia-app.com/self-service/numarami-sil/ adresini kullanarak numaranızı listeden silebilirsiniz.

CIA Play Store

Google Play İndir

Yukarıdaki Play Store linkini kullanarak CIA indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

10 Comments

 1. Taner

  kesinlikle çok başarılı bir uygulama..

 2. elif

  kimin aradığını anında gösteriyor gerçekten çok iyi 🙂 🙂

 3. fırat sener

  çok teşekkürler, gerçekten kimin aradığını %90 öğrenebiliyorsunuz 🙂

 4. cumhur

  Herkes
  Selamlar,engelleme listesine alinan bir kisi tekrar engelleme listesinden nasil çikariliyor bilen varmı acaba.

  • Ahmet İşcan

   @cumhur öncelikle uygulamadan Arama Engelleyici menüsüne geçmen gerekiyor. Burada daha önce engellediğin numaralar listelenecektir. Engellemeyi kaldırmak istediğin numaraya basılı tutarsan ufak bir pencere açılacak. Bu penceredeki “Çıkar” seçeneği ile o numarayı engelli listesinden çıkarabilirsin.

   • cumhur

    Çok teşekkür ederim,teknoloji özürlü olmak çok kötü,hallettim sayenizde.kaç gündür silmeye çalışıyordum:)tekrar teşekkürler,kolay gelsin…

    • Ahmet İşcan

     rica ederim problemin çözülmesine sevindim 🙂 iyi günler..

 5. Kişisel blog

  Teknolojinin gelişmesi bir yandan sevindirici bir yandan da korkutucu.

 6. NUSM

  Numaradanisim.com servisini kullanabilirsiniz. Beş farklı kaynaktan ücretsiz ve kolay sorgulama yapılıyor.

 7. Numara Sorgulama

  Bu tip uygulamalar yasal değildir. Kişisel bilgilerin izinsiz yayınlanması kapsamında hapis cezalarına kadar varan cezalar alabilir site sahipleri. Bu sitelerin hemen hemen hepsi BTK’ya şikayet edilmiştir çoktan. Yasal olarak numara sorgulama yapmak istiyorsanız ücreti mukabilinde http://e-bilinmeyennumaralar.com/sorgulama/ adresinden yapabilirsiniz. Bir kişi numarasını gizlemişse bunu göremezsiniz. Görmemeniz de gerekir ayrıca. Aksi halde herkes herkesin numarasına ulaşabilirdi ki bu da ciddi bir problem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir