kişisel düşünceler, üstüne bir de teknoloji..

CentOS Yüklü Sunucuya Vesta CP Kurulumu

Eğer sunucu yönetimi olaylarında yeniyseniz bir yönetim paneli kullanmanız sunucuyu kontrol etmenizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer panel için fazladan ödeme yapmak istemiyorsanız ücretsiz alternatif sunucu yönetim panellerine yönelebilirsiniz. Ben bu işlem için birkaç farklı paneli kullandım. Bu yazımda da Vesta CP isimli sunucu yönetim panelinin CentOS işletim sistemine sahip bir sunucuya nasıl yüklenebileceğini anlatacağım. Aslında oldukça kolay bir işlem fakat yine de blogumda yeni başlayanlar için paylaşmak istedim.

Vesta CP kaynak tüketimi oldukça az olan bir panel fakat yine de 512 MB ram bulunan bir sunucuya kuracaksanız işletim sisteminizi 32 bit seçmenizde fayda var. Benim tavsiyem 1GB ve daha üstü ram kapasitesine sahip sunucularda panel kullanılması. Daha düşük özelliklerdeki sunucularda yönetim panelleri kaynak yetersizliğinden dolayı problemler çıkarabilir. Ama sunucuyu yormayacak tarzda siteleriniz varsa 512MB ram de size yeterli gelecektir.

Eğer henüz Vps kiralamadıysanız bu işlem için DigitalOcean‘ı tavsiye edebilirim. Benim bağlantım üzerinden üye olduğunuzda size 10$’lık bir kredi de hediye edilecektir.

Vesta CP’nin Desteklediği İşletim Sistemleri (13.11.2014 itibariyle)

 • RHEL 5, RHEL 6
 • CentOS 5, CentOS 6
 • Debian 7
 • Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10, Ubuntu 14.04

Önemli Not: Vesta CP gibi yönetim panelleri için temiz kurulum tavsiye edilmektedir. Vesta CP sunucunuza gerekli yazılımları(Php, MySQL, Apache vb.) kendisi kuracaktır. Bu tür yazılımlar varsa kurulumdan önce kaldırmalısınız.

2018 Güncellemesi:
13 Ocak 2018 tarihli youtube videomu izleyerek de kurulum hakkinda bilgi edinebilirsiniz. Video izlemeyi sevmeyenler videoyu atlayarak yazılı anlatımı okumaya devam edebilir.

Şimdi hazırsanız kuruluma geçiyorum. Ben kurulumu CentOS 6.5 64 bit işletim sistemi üzerinde yaptım. Sunucumuza ssh üzerinden root olarak bağlandıktan sonra ilk olarak aşağıdaki komutu çalıştırarak sistemimizde eksik güncelleme varsa yüklenmesini sağlıyoruz.

yum -y update

Sonrasında aşağıdaki komutla Vesta CP’nin kurulum dosyasını sunucumuza indiriyoruz.

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

Son olarak da aşağıdaki komutla indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırarak kurulumu başlatıyoruz.

bash vst-install.sh

Komutu çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve işlemlere devam etmek isteyip istemediğinizi soracak. Onaylayarak devam edebilirsiniz. Sonrasında sizden bir e-posta adresi ve hostname değeri isteyecektir. E-posta adresine kullandığınız bir adresi girmelisiniz çünkü kurulum tamamlandığında giriş bilgilerini o adrese gönderiyor. Hostname kısmına da sunucu adınızı yazmalısınız.

Vesta CP Kurulum 1

Bilgileri girip kurulumu başlattığınızda yaklaşık 10-15 dakika sürede sunucunuza Vesta CP kurulacaktır. Aşağıdaki ekrandaki gibi kurulumu takip edebilirsiniz.

Vesta CP Kurulum 2

Son olarak da kurulum tamamlandığında aşağıdaki resimde olduğu gibi giriş bilgilerini sistem size gösterecektir. Aynı zamanda girdiğiniz e-posta adresine de bilgilerin bir kopyasını gönderecektir.

Vesta CP Kurulum 3

Vesta CP sunucu yönetim paneline https://İPADRESİNİZ:8083 şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Kurulumun ardından ilk yapmanız gereken USER sekmesi altından Edit‘e tıklayarak varsayılan nameserver ayarlarınızı güncellemek. Buraya kullanacağınız nameserver ayarlarını yazdıktan sonra WEB sekmesinden ilk alan adınızı ekleyerek Vesta CP’nin keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

Vesta CP Ayarlar 1

Yine yukarıdak ekrandan varsayılan admin kullanıcısının parolasını da değiştirebilirsiniz. Vesta CP kurulumuna dair anlatacaklarım bu kadar. Başka bir blog yazısında görüşmek üzere..

25 Comments

 1. Ömer

  Merhaba, makalenizi çok iyi hazırlamışsınız. Anlattığınız adımları takip ederek vestacp yi kurdum. Com uzantılı iki adet domainim sorunsuz çalışmakta, tabii bunların sayısını ilerleyen günlerde artıracağım inş. Fakat .tr uzantılı iki adet domainde de sorun yaşamaktayım. DNS leri yönlendirmeme rağmen sayfalar görüntülenemiyor. ping attığımda ise anabilgisayar ya da sunucu erişilemez gibi bir sonuç dönüyor. siz tr uzantılı bir alan adına sahipsiniz ve yine vestacp kullanıyorsanız bu sorunu nasıl aştınız yardımcı olabilir misiniz? İki gündür buna uğraşıyorum.

  • Ahmet İşcan

   Merhaba,
   Ben blogumu yayınlarken aracı olarak cloudflare kullanıyorum. Vesta panelinden normal bir şekilde ahmetiscan.web.tr domainini oluşturdum. Sonrasında cloudflare üzerinden sunucunun ip adresini girdim. Whois sonucuna bakarsanız benim dns adreslerim cloudflare ait. Bunun haricinde birşey yapmadım açıkçası. Doğrudan .tr uzantılı bir domain denemediğimden birşey diyemiyorum bunların haricinde.
   Bir de benim gibi deneyin isterseniz. Belki bu sefer sonuç olumlu olur.

  • emre

   Aynı sorun bende de var. bu sadece com.tr alan adlarında değil, .co , .gs gibi uzantılardada veriyor. şimdiye kadar .com ve .net uzantılarında hiç bir sıkıntı yaşamadım. konuyla ilgili çözüm önerisi olan varmı ?

   • Ahmet İşcan

    Arkadaşa önerdiğim yöntemi denediniz mi acaba? O şekilde web.tr kullanımında sorun yaşamıyorum ben. Kullandığım panel halen Vesta CP çünkü.

  • nsenyuz

   mehraba domaini güncelleyerek child-ns yapın olur.
   subdomain gibi oluyor ya

 2. S10

  Merhabalar SSH destegi varmi panelin hocam ?

  • Ahmet İşcan

   SSH olayı panelle alakalı değil zaten, ssh desteği sunucuyla ilgili bir durum. Panellerin amacı da zaten ssh kullanmaya gerek kalmadan belli başlı işlemleri tarayıcı üzerinden yapabilmek.

 3. salih

  hocam ben de kurdum ama surekli bir hata aldım dns konsuunda. sadece ns leri yazmak yetmedi. aynı sorunu yasıyan arkadaslar için yazıyım.

  dns kısmında add dns girip Teyp A olarak ip adresi yazılmalı. ben oyle cozdum. intodns uzerinde sorgulayınca sorun yok.

 4. inanc cakil

  merhaba firewall nasıl kurabılırım saldırı alıyorum cpu sürekli %100 de mysql çöküp duruyor

  • Ahmet İşcan

   Merhaba,
   Firewall hali hazırda kurulu oluyor Vestacp ile birlikte. Saldırı gelen portlarla ilgili ayarları değiştirebilirsin ama DDOS gibi bir saldırıysa DDOS korumalı bir sunucu kullanmaktan başka pek de bir çözüm yolu yok maalesef bildiğim kadarıyla.

 5. Serkan

  Hocam bunu kurduktan sonra mysql ftp vb kurmamiza gerek varmi

  • Ahmet İşcan

   Hayır panelle birlikte onlar kurulmuş olarak geliyor.

 6. Niyazi

  Merhabalar ben 4 5 aydir vestacp kullanıyorum ancak simdi hicbir şekilde sunucuya baglanamıyorum sitem yayinda sunucu aktif görünüyor ama panele giremiyorum FTP den baglanamiyorum ne yapabilirim

  • Ahmet İşcan

   Merhaba, maalesef durumla ilgili çok bilgim yok. Vesta cp forumlarında aynı sorunu yaşayanlar var mı diye bakabilirsiniz. Çok vaktim olmadığından kendim de bakıp söyleyemiyorum maalesef. Birde kendim bakarsam çözümleri test edemeyeceğim için çok faydası olmayacaktır zaten.

  • ömer

   şifrenizi değiştirin deneyin
   sudo /usr/local/vesta/bin/v-change-user-password admin YENISIFRE

 7. ErhanDemir

  Hocam her konuda çok sabırlısınız.
  Yardımlarınız ve sabrınız için sizi kutluyorum..
  syg.

  • Ahmet İşcan

   Teşekkürler hocam güzel yorumunuz için.

 8. bugra

  control panel should be installed on clean server hatası alıyoyurm kurulumu yaparken ?

 9. Niyazi

  Merhabalar ben vestacp kullanıyorum sunucumda kotayı aşınca artık bağlanamıyorum bandwith ile ilgili olması lazım ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

 10. Ali Gültekin

  Teşekkürler hocam gerçekten çok işime yaradı 🙂

 11. sedat

  Error: Control Panel should be installed on clean server.

  hatasını alıyorum yani deediğiniz gibi temiz kurulum istiyor fakat php,mysq,apache nasıl sılebılırım onu söyleyebılırmıısnız teşekkür ederim

  • Ahmet İşcan

   CentOS’da “yum remove paketadi” şeklinde kaldırabilirsiniz, kullandığınız paketlere göre işlemler de değişiklik gösterebilir.

  • ömer

   komut satırında forge komutu ile kuruluma zorlayabiliyorsunuz, ben yaptım bir kez ordan biliyorum

 12. Erdal

  Merhaba.

  Yazınızın sonunda;

  “Önemli Not: Vesta CP gibi yönetim panelleri için temiz kurulum tavsiye edilmektedir. Vesta CP sunucunuza gerekli yazılımları(Php, MySQL, Apache vb.) kendisi kuracaktır. Bu tür yazılımlar varsa kurulumdan önce kaldırmalısınız.”

  Demişsiniz. Bendeki sorunda bu. Sunucu satın aldım. Vesta panel kurmaya çalıştım “temiz sunucuya kurmanız gerekir” şeklinde uyarı verdi. Kuramadım. Sunucuyu temizlemek, kurulu olan (Php, MySQL, Apache vb.) kaldırmak için ne yapmam gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

 13. nannyturkey

  Hocam birde bu Vesta Cpanel kullanımını anlatan bir makale yazsanız yada video çekseniz, ben bir türlü site yayınlamayı beceremedim, kurmayı becermeme rağmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir