Mayıs ayından beri faydalı bir yazı yazmaya fırsat bulamadığımı farkettim. Biraz düşündükten sonra bu sıralar mevcut projelerimde kullanmaya başladığım CDN teknolojisinden bahsetmeye karar verdim. Konuya girmeden belirtmek isterim ki CDN ile ilgili tek yazım olmayacak bu. Bu yazı haricinde ilerleyen günlerde konuyla ilgili 1-2 yazı daha yazmayı planlıyorum. Yazımı kısaca 3 ana parçaya böldüm. Bu parçalar birer soru olan CDN Nedir? Ne İşe Yarar? ve Nasıl Çalışır?

CDN Nedir?

İlk önce açılımını belirtsem iyi olacak sanırım. CDN’nin açılımı Content Delivery Networks‘dür. Kabaca “İçerik Dağıtım Ağı” olarak dilimize çevirebiliriz. Ne olduğuna gelecek olursak da CDN, sitelerimizde kullandığımız statik dosyaları(css, js, resim vb.) farklı veri merkezleri üzerinden sunan içerik dağıtım ağıdır.

CDN Ne İşe Yarar?

CDN kullanılan sitelerin daha hızlı açılmasını ve ana sunucuya daha az istek gitmesini sağlar. Böylelikle özellikle resim ve video ağırlıklı yayın yapan web sitelerinin sunucularının daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sitenize giren kullanıcıya kendisine en yakın sunucudan dosyaları göndererek sitenizin normalden daha hızlı açılmasını sağlar.

CDN Nasıl Çalışır?

Aslında yukarıda kısaca açıklamış oldum CDN’nin nasıl çalıştığını. Ama bir örnekle daha iyi anlatmak gerekirse sitenize farklı ülkelerden giriş yapıldığını düşünelim. Orijinal sunucunuz İngiltere’nin Londra şehrinde yer almasına rağmen dosyalarınızın ABD’den giren kullanıcıya New York’dan, Türkiye’den giren kullanıcıya İstanbul’dan ve yine aynı şekilde Japonya’dan giren kullanıcıya da Tokyo’dan iletildiğini düşünün. Böylece hem her kullanıcı kendine en yakın sunucudan dosyaları alacaktır hem de Londra’da yer alan sunucunuz daha az istek aldığından daha çok kullanıcıya hizmet verebilecektir. Yazının başındaki görsel cdn mantığını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Yanlış anlaşıma olmaması için belirtmek istiyorum. CDN olayı sadece ülkeler bazında çalışmaz. Ülke içi CDN çözümleri de oldukça yaygındır. Mesela Türkiye için İstanbul’a yakın yerden girenlere İstanbul sunucuları, Ankara’ya yakın yerden girenlere Ankara sunucuları, İzmir’e yakın yerden girenlere de İzmir’deki sunucuların yanıt verdiği bir CDN sistemi kullanılabilir. Bir ülkedeki tüm şehirlerde sunucu bulunması şuan mümkün olmayabilir ama 2-3 şehirde bulunması bile oldukça faydalı olacaktır.

Yukarıdaki bahsettiğim özellikler genelde seçtiğiniz CDN sağlayıcısına göre değişmektedir. İlerleyen zamanlarda kendi kullandığım CDN sağlayıcılarıyla ilgili bir yazı yayınlamayı planlıyorum. Belki karar vermenizde yardımı dokunur.