Alt başlığında pek çok terimi ve kavramı barındıran finans, kapsadığı konular itibari ile aslında tüm insanları etkileyen önemli bir konumdur. Gün içerisinde kişinin harcadığı veya kazandığı paraların tümü o ülkede yaşayan tüm insanları da orantılı bir şekilde etkiler. Örneğin, üretilen ürünlerin rağbet görmesi ve kişilerin o ürüne yönelerek para harcaması ülke ekonomisinin canlanması için temel nedendir. Tüm firmaların amacı da bir anlamda budur. Bu sayede kişinin eline geçen parayı harcaması sonucu da finans dengeleri oluşur.

Finans, sadece parasal konulardan ibaret olmamakla birlikte, ülkede bulunan şirketlerin de ayakta kalmasını sağlayan ve itibarını belirten yegâne unsurlardan biridir. Bu anlamda toplantılar düzenlenir, şirketlerin finans departmanları kurulur ve finans adına yatırımlar yapılır. En doğru şekilde finans kontrolü yapabilen şirket, kişi veya devlet ayakta kalmayı başarmış sayılır.

Türkiye’de bulunan bankaların finansal konularda destek verdiği ve bu anlamda hizmet sunduğu bir gerçektir. Para giriş ve çıkışların anlık olarak gerçekleştiği kurumların başında bankalar gelir. Kişiler bankalara paralarını yatırarak ekonomiye bilinçsizce destek olur ve aslında kazançlı işler başardığı gibi, ülkedeki finans oranlarına bakılarak zararlı yatırımlar yapabileceği de görülebilir.

Son yıllarda sıkça duyurulan bir konu olan, devlet teşvik ve yardımları sayesinde bankalara yatırılan paraların ekstra faiz kazanması durumunda; kişiye bazı şartlar konulur. Belli bir süre bankalardan parasını çekememesi veya çekmesi durumunda faiz kapsamından yararlanamayacağı gibi sonuçlar belirtilir. Finans tam bu anlamda da devreye girerek kişiye ya kazançlı bir yatırım sağlamış olur, ya da kişi veya ülke bazlı kişiyi zarara götürmüş olur.

Finans konusunun en çok ekonomi ve bankalar ile alakalı olmasının diğer nedenlerinden biri de kişilere sağlanan geri ödemeli kredilerdir. Kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinin puanlandığı kredi notları da bankaların kişilere ne seviyede güvenip ekonomisini paylaşacağını göstermektedir. Dış ve komşu ülkelerin Türkiye’nin finans konularıyla epey ilgilenmesinin temel sebebi de yatırım yapabilmektedir. Türkiye’de doğru finans ve finansörler sayesinde çok mantıklı yatırımlar yapılabildiğinin farkındalığı uzun yıllardır yurt dışında mevcuttur.

Ekonomi, para ve finans bazlı tüm konuların detaylı bir şekilde işlendiği; anlatıldığı hatta örneklendiği, ispatlanarak sunulduğu site olan www.capital.com.tr adresinden istenilen tüm bilgilere kolayca ulaşılabilir. Pek çok detay ve ayrıntının yer bulduğu sitede; tüm finans haberleri ayrıntılı bir şekilde kişilere aktarılmaktadır.