Biz yazılımcıların en büyük problemi işimizin saatten ve yerden bağımsız olmasıdır. Geçtiğimiz yıl kendi ofisimi açtığımda bunun zorluklarını daha fazla hissetmeye başladım. Bir süre sonra tüm hayatınızın yazılımdan ibaret olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz ister istemez. İşte bu noktada canınız sıkılmaya başlıyor.

Bende bu sorunla çok sık karşılaşmaya başladım ve artık iş saatlerini sabitleyip kalan zamanlarda kendim için birşeyler yapmak istiyorum. Standart olarak yazılıma gömülü bir hayat artık beni yormaya başladı. Bunun sonucunda da hoşuma gidebilecek bir hobi edinerek iş dışında bilgisayardan uzaklaşmam gerektiğini düşünmeye başladım. Çünkü günlük ortalama 13-15 saatim bilgisayar başında geçiyor ve bu uzun vadede gerçekten çok zararlı.

İlk olarak hoşuma gidebilecek bir hobi bulmam gerekiyor. Mümkünse teknoloji içermeyecek ve biraz da zamanımı alacak bir hobi olmalı ki vaktimi daha iyi geçirebileyim. Şuana kadar fazla ilgi çekici birşey bulamadım maalesef. Birkaç proje daha tamamladıktan sonra maddi olarak da biraz rahatlarsam hobi bulma konusunda o kadar da sıkıntı çekmem gibi geliyor.

Bu hobi arayış sürecinde aklınıza gelen, ilgimi çekebilecek fikirleri de bekliyorum. Bu yazının altına yorum olarak fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim.