Android

Android Yüklü Telefonlarda Açık Uygulamaları Kapatmak

Akıllı telefonların en büyük problemlerinden bir tanesi şarjın çabuk bitmesi. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de kullanmadığımız uygulamarın açık kalmaya devam ederek işlemci ve ram kullanmaya devam etmesi. Kullanmadığımız uygulamaları kapatarak az da olsa güç tasarrufu sağlayabilir ve pil ömrümüzü biraz daha arttırabiliriz.Ben burada bu işlemi nasıl yapacağınızı Android 4.1.2 sürümlü bir Samsung Galaxy S3 ile göstereceğim. Fakat android’in tüm sürümlerinde bu işlem benzer şekilde yapılmaktadır.

Samsung Galaxy S3 Açık Uygulamaları Kapatmak

İlk olarak menü tuşuna(orta tuş diyenler de var) uzunca basıyoruz. Karşımıza son kullanılan uygulamaların listesi geliyor. Bu listedeki uygulamalardan kapatmak istediklerimizi tutup sağa ya da sola kaybolana kadar sürüklüyoruz ve böylece o uygulamayı kapatmış oluyoruz.

Android Son Kullanılan Uygulamalar

Alternatif Yöntem

Yukarıdaki yöntemden farklı olarak yine yukarıdaki ekranda aşağıdaki simgelerden pasta dilimine benzeyene tıklayarak Görev Yöneticisi‘ni başlatabilir ve oradan kapatmak istediğimiz uygulamanın yanındaki Son butona basarak sonlandırabiliriz.

Derslerimin ve yazılarımın düzenli olarak e-posta adresinize gelmesini isterseniz sayfanın aşağısında yer alan abonelik bölümünden blogumun e-posta listesine abone olabilirsiniz :)E-posta listesine abone olarak yeni yazılarımdan anında haberdar olabilirsiniz.

Ahmet İşcan

Php Developer..

2 thoughts on “Android Yüklü Telefonlarda Açık Uygulamaları Kapatmak

  1. selam, android telefonumdaki açık dosyaları gören tuş arızalandı. bu yüzden tüm pencereler açık kalıyor ve şarjım çok çabuk bitiyor. bu tuşu kullanmadan da pencereleri kapatmamın bir yöntemi var mı? çok teşekkürler.

    1. Eğer Samsung telefonun varsa. Ayarlar menüsünden Tek elle çalıştırmayı etkinleştir. Daha sonra ana ekranda baş parmağın ile ekranı sağa ve sola hızlıca kaydır. Ana ekran boyutu küçülecektir. Küçülmüş ekrandan kullanmak istediğin arızalı tuşa basıp istediğin uygulamayı kapatabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir